Kratomat v Praze je již opět v provozu.

6 tipů jak zpomalit stárnutí

Stárnutí je přirozenou a nevyhnutelnou součástí lidské populace. Přestože se jedná o neodvratný proces, existují vědecky podložené strategie, které nám mohou pomoci stárnutí zpomalit. V tomto článku se podíváme na to, jak moderní společnost vnímá stárnutí, a co můžeme udělat, proto abychom stárli, nejen přirozeně, ale co možná nejpomaleji. Jaké jsou nejefektivnější tipy na zpomalení procesu stárnutí, a jak můžeme zlepšit kvalitu života našeho budoucího já?

Žena ve středním věku, jak ovlivnít stárnutí

Obsah článku

Co je to stárnutí

Jedná se o přirozený biologický proces, jehož vlivem dochází v průběhu času k postupným změnám v lidském těle. Stárnutí se promítá do celého našeho života. Začíná již v porodnici, narozením a pokračuje po celý náš život. Tento proces ovlivňuje jednotlivce po fyzické i mentální stránce. Fyzické projevy stáří a stárnutí zahrnují:

 • ztrátu svalové hmoty,
 • snížení funkčnosti orgánů a imunitního systému,
 • stárnutí pleti a obličeje,
 • stárnutí kůže,
 • zpomalení metabolismu
 • větší náchylnost k chronickým onemocněním.

Na mentální úrovni se nejčastěji setkáváme se:

Měli bychom mít ze stárnutí strach? Tyto změny jsou přirozené a často velmi individuální, v závislosti na genetice, životním stylu a sociálních interakcích.

Kognitivní funkce mozku ovlivňují stárnutí

Faktory, ovlivňující proces stárnutí

Celý proces stárnutí je velmi individuální a je ovlivněný celou řadou faktorů. Tyto faktory určují rychlost a způsob, jakým stárneme. Co můžeme ovlivnit a jak docílit přirozeného stárnutí? 

 • Genetické faktory – genetika hraje v procesu stárnutí významnou roli, některé geny mohou přispívat k delšímu a zdravějšímu životu. 

 • Syndrom předčasného stárnutí – jedná se o vzácné genetické onemocnění. Projevuje se již v brzkém dětském věku. U jedinců se vyskytují známky typické pro proces stárnutí, již v prvních letech života. 

 • Životní styl – strava, dostatek pohybu, spánek a další mají významný vliv.

 • Environmentální faktory – znečištění vzduchu, UV záření a toxiny mohou mít vliv na předčasné stárnutí kůže a pleti.

 • Psychické a sociální aspekty Stres, frustrace a úzkost mohou mít negativní vliv na psychickou pohodu jedince. Spokojenost v osobním životě může pomoci k oddálení procesu stárnutí. 

Kvalita a délka života nejsou určeny pouze geneticky, ale jsou výsledkem volby životního stylu, prostředí a interakcí s okolním světem.

 

6 zaručených tipů jak zpomalit stárnutí

Zpomalení procesu stárnutí je možné dosáhnout pomocí různých strategií. Zde jsou osvědčené tipy, které vám pomohou zdolat teorii a psychologii stárnutí.

1. Jídlo jako lék proti stárnutí

Pestrá a vyvážená strava hraje klíčovou roli pro udržení zdravého těla i vizáže. V jídelníčku by mimo hlavních nutrientů neměly chybět především antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem. Neutralizují škodlivé volné radikály a zpomalují proces stárnutí buněk. Můžete vsadit na vitamin C, vitamin E nebo lykopen, jedny z nejznámějších antioxidantů, které najdeme především v ovoci a zelenině, ale také v ořeších nebo čokoládě. Proti stárnutí kůže bude účinně bojovat také vitamin A, který se nachází v játrech, rybách, zelenině a ovoci. 

Omega-3 mastné kyseliny podporují normální funkce mozku a pomáhají bojovat proti stárnutí pleti. Nachází se především v mořských rybách, jako je makrela nebo losos. 

Potraviny plné vitamínů proti únave a zpomalení stárnutí

2. Pitný režim

Lámete si hlavu nad tím, jak zpomalit stárnutí pleti? Vypijte denně alespoň 2 litry tekutin a uvidíte, jak se vám vaše tělo odvděčí. Adekvátní hydratace pomáhá udržovat správnou funkci ledvin, zlepšuje kognitivní funkce a podporuje trávení. Zařaďte do svého jídelníčku pravidelné popíjení nesycené vody nebo neslazených čajů, pro lepší pocit, zkuste šálek vody ochutit třeba mátou nebo citronem. Čistá voda funguje jako sérum proti stárnutí. Dehydratace se projevuje na pokožce ve formě vrásek.

3. Dostatek kvalitního spánku

Kvalitní spánek je klíčový pro celkový zdravotní stav. Během spánku tělo regeneruje, což je zásadní pro udržení mladistvého vzhledu a správné funkce těla. Během regeneračních procesů dochází ke snížení stresového hormonu kortizolu, který má také vliv na udržení správné tělesné váhy a pomáhá předcházet řadě onemocnění. Nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce mozku a urychluje stárnutí pleti, protože tělo není schopné produkovat dostatek kolagenu. 

Dopřejte si alespoň 8 hodin spánku denně, dodržujte pravidelný spánkový režim a minimalizujte expozici modrému světlu těsně před spaním. Tato pravidelná spánková rutina vám zajistí maximální regenerační benefity. 

Kvalitní spánek proti stárnutí

4. Sportem ke zdraví a delšímu mládí

Sport a pravidelná fyzická aktivita významně zpomalují procesy spojené se stárnutím a zlepšují kvalitu života. Cvičení posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a udržuje efektivitu dýchacího systému. Fyzická aktivita také udržuje svalovou hmotu a flexibilitu, a tím předchází riziku pádů a zlomenin. Cvičení podporuje uvolňování endorfinů, zlepšuje náladu a snižuje riziko psychických poruch. Pohyb zvyšuje energii a podporuje lepší spánek, což jsou klíčové aspekty aktivního stárnutí. 

5. Doplňky stravy, kolagen a kyselina hyaluronová 

Doplňky stravy s obsahem kolagenu a kyseliny hyaluronové mají zásadní vliv v boji proti stárnutí pleti. Kolagen pomáhá udržovat její pevnost a elasticitu, jeho produkce s věkem klesá, a proto je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. Kyselina hyaluronová je klíčová pro správnou hydrataci pleti a pomáhá v udržení mladistvého vzhledu. Pokud hledáte přírodní způsoby pro boj se stárnutím pleti, s těmito dvěma pomocníky určitě nešlápnete vedle. 

Kolagen drink proti stárnutí

6. Krémy proti stárnutí

Kromě doplňků stravy jsou užitečnými pomocníky, také krémy proti stárnutí pleti, včetně krémů na ruce. Tyto produkty často obsahují aktivní složky jako jsou antioxidanty, které chrání pokožku před volnými radikály, a další účinné látky, které cílí na specifické známky stárnutí. Součástí mnoha krémů a sér jsou také bylinky proti stárnutí pleti, jako je zelený čaj, aloe vera nebo kurkuma. Tyto přírodní ingredience mají protizánětlivé účinky a mohou posílit obranné mechanismy kůže a přispívat k mladistvému vzhledu.

 

 

Stárnutí je přirozený a nevyhnutelný proces, který se nevyhne, ani těm nejpřipravenějším. Avšak existují metody a strategie, které dokážou jeho dopady zmírnit a zlepšit kvalitu budoucího života. Vyvážený jídelníček, bohatý na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny, dostatečná hydratace, kvalitní spánek a aktivní životní styl jsou nejlepší cestou pro udržení fyzické a mentální vitality. Doplňky stravy s obsahem kolagenu a krémy proti stárnutí pleti mohou pomoci chránit pokožku. Zařazení těchto tipů v každodenním životě vám pomůže cítit se lépe a vypadat mladší, bez ohledu na datum vašeho narození. 

Žena, která svůj obličej ošetřuje ruženínem

Lidé se také často ptají 

Kdy začíná člověk stárnout?

Proces stárnutí je individuální, biologicky lze říci, že stárnutí začíná již po dosažení plné dospělosti. Někdy mezi 25. a 30. rokem života začíná tělo ztrácet regenerační schopnost a snižuje se funkce těla obnovovat buňky a tkáně s takovou efektivitou, jaká byla během dětství a dospívání. S věkem se mění také funkce některých orgánů, zpomaluje se metabolismus, a může se začít projevovat ztráta svalové hmoty a kostní hustoty. Mnoho z těchto změn se začíná zřetelně projevovat ve středním věku, obvykle mezi 40. a 60. rokem života.

Proč tělo stárne?

Proces stárnutí je komplexní a zahrnuje celou řadu faktorů. Existují tzv. teorie stárnutí, které se snaží vysvětlit, jakým způsobem tělo ztrácí své funkce. Mezi nejznámější patří teorie opotřebení a slábnutí, která říká, že se buňky postupně opotřebovávají v důsledku opakovaného používání. Teorie volných radikálů naznačuje, že je stárnutí zapříčiněné celoživotním vystavením volným radikálům. Antioxidanty v těle tyto radikály neutralizují, ale jejich účinnost může s věkem klesat. Mezi další patří teorie tělomer, teorie genetického programování nebo teorie mitochondriální dysfunkce. 

Jak se projevuje stáří?

Zjevným projevem biologického stárnutí je změna vzhledu – svrašťování a vysušování kůže, úbytek a výskyt šedin, hormonální změny, ochabování a úbytek svaloviny, úbytek kostní hmoty, poruchy sluchu a zhoršení zraku, změny postavy, chůze a dalšími. 

Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

Zdroje:

STATISTIKAAMY.CZ. Česká populace zestárla [online]. Dostupné z: Česká populace zestárla | Statistika&My (statistikaamy.cz)

 CZSO.CZ. Stárnutí se nevyhneme. [online]. Dostupné z: Stárnutí se nevyhneme | ČSÚ (czso.cz)

 WIKISKRIPTA.EU. Syndromy předčasného stárnutí. [online]. Dostupné z: Syndromy předčasného stárnutí – WikiSkripta

 GSKLUB.CZ. 6 tipů, jak zpomalit stárnutí. [online]. Dostupné z: 6 tipů, jak zpomalit stárnutí | GSKlub.cz

 HEALTHINE. Chronological Aging and Biological Aging [online]. Dostupné z: Chronological vs. Biological Aging: Differences & More (healthline.com)

HEALTHINE.The 14 Best Anti-Aging Vitamins and Supplements [online]. Dostupné z: The 14 Best Anti-Aging Supplements (healthline.com)