Výprodej CBD produktů - sleva 50%

Blog

Jak být více komunikativní

Otázku jak správně komunikovat si pokládá každý den mnoho lidí na celém světě. Schopnost efektivní komunikace je klíčovou dovedností, která má výrazný vliv na osobní i profesní život. Komunikace není jen o tom, co říkáme, ale také o tom, jak to říkáme a jak nasloucháme. Zlepšení vašich komunikačních schopností může vést k lepším vztahům, efektivnější spolupráci a celkově vyšší spokojenosti v různých aspektech života. Jak se ale naučit komunikovat? Pokud se vám zdá, že v tomto oboru poněkud zaostáváte, nezoufejte. Existují strategie a praktické tipy, které vám pomohou lépe komunikovat s lidmi.

Jak správně komunikovat a cítit se efektivně

 

Proč je komunikace důležitá?

Argumentace a umění komunikovat je základní dovednost, která ovlivňuje naše životy, od osobních vztahů po profesionální úspěchy. Efektivní komunikace umožňuje sdílet myšlenky a pocity, což je klíčové pro budování důvěry a spolupráce. Pokud v osobním životě vyzrajete na to, jak komunikovat s partnerem máte napůl vyhráno. Dobrá komunikace zlepšuje vztahy, pomáhá předcházet konfliktům a umožňuje hlubší porozumění mezi partnery, rodinnými příslušníky a přáteli. 

Efektivní komunikace na pracovišti přispívá ke zvýšení produktivity, vyšší morálce týmu a lepším pracovním výkonům. Schopnost efektivní komunikace je také jednou z nejžádanějších dovedností na trhu práce, protože usnadňuje vedení, řízení a práci v týmu. Celkově je komunikace klíčovým faktorem pro úspěch a spokojenost v mnoha oblastech našeho života.

Jak zvýšit efektivitu komunikace s lidmi

9 zaručených tipů, jak správně komunikovat

Ať už se snažíte přijít na to, jak komunikovat s lidmi nebo jak správně komunikovat ve vztahu. Níže vám přinášíme několik tipů, jak správně komunikovat: 

1. Jasné a stručné vyjádření myšlenek

Jasný a stručný mluvený projev s důrazem na intonaci a odmlky pomáhá předcházet nedorozuměním a dodá vaší komunikaci na důležitosti. Vyhněte se složitým větným konstrukcím a zaměřte se na sdělování toho nejdůležitějšího. Zdůrazněte hlavní myšlenku, tím že budete dlouho řeč strukturovat. Tento bod se vám bude hodit, ať už přemýšlíte, jak komunikovat na pracovišti nebo jak komunikovat se zákazníkem. 

2. Aktivní naslouchání

Naslouchání je klíčovou součástí mezilidské komunikace. Právě v tomto bodě spousta lidí chybuje. Udržujte oční kontakt a soustřeďte se na to, co vám dotyčný říká. Nepřerušujte ho a ukažte porozumění pomocí zpětné vazby. Pokud hledáte tip, jak komunikovat se ženou, zkuste se zaměřit na tento bod. Ženy oceňují aktivní posluchače.

3. Empatie

Být empatický znamená chtít pochopit pocity druhých. Jedná se o základní předpoklad pro úspěšnou komunikaci mezi lidmi. Empatie vám může pomoci zlepšit vztahy a usnadnit rozhovor, protože ukazuje, že máte respekt k názorům ostatních. 

4. Řeč těla, mimika a gesta

Neverbální signály, jako je řeč těla, mimika a gesta vám pomohou docílit lepší komunikace. Je potřeba udržovat neverbální projevy v souladu s vaším stylem komunikace, abyste předešli nedorozuměním. 

5. Pomalý mluvený projev s dostatkem odmlk

Vlivem nervozity se často stává, že když se lidé dostanou ke slovu, začnou mluvit příliš rychle a zcela bez pauzy. Drobné odmlky mohou být perfektním pomocníkem, které přidají na důrazu vašeho proslovu. Pauzy v monotónní řeči také nahrávají dialogům a ostatním k tomu, aby vstřebali, to co říkáte. 

6. Přizpůsobení se publiku

Efektivní komunikace zahrnuje přizpůsobení se potřebám a očekávání vašeho publika. Pokud stále tápete, jak se naučit mluvit s lidmi, vsaďte na zohlednění jejich zájmů a znalostí. Zkrátka a jednoduše jinak se mluví na firemní poradě a jinak s kamarády na sobotní grilovačce. 

7. Otevřenost a upřímnost

Pokud se snažíte rozlousknout, jak komunikovat s partnerem, otevřenost a upřímnost je ta správná volba pro každého. Když muž nebo žena přestanou komunikovat, je to vždycky špatně. Být otevřený a upřímný buduje důvěru a respekt. Pokud máte nějaký problém, ať už ve vztahu nebo na pracovišti, neměli byste se bát na něj upozornit. Upřímné sdělení myšlenek pomáhá vytvářet silné mezilidské vztahy. Pokud chcete komunikovat chytře, myslete na to, jak moc chcete být otevření na pracovišti a pečlivě svá slova vybírejte. 

8. Zpětná vazba

V dnešní uspěchané době je vzácný čas na to, najít si chvíli na poskytnutí zpětné vazby. Zpětná vazba je dárkem pro růst a zlepšování se. Konstruktivní zpětná vazba by měla být konkrétní, užitečná a zaměřená na chování nebo výsledky, nikoli na osobní kritiku.

9. Pozitivní mluvený projev bez pomlouvání

Pokud bychom měli vypíchnout jeden z nejdůležitějších bodů strategie, jak mluvit s lidmi, byl by to tento. Nikdo nechce poslouchat pesimisty nebo lidi, kteří pomlouvají ostatní. Nahlížejte na věci pozitivně, nepomlouvejte a uvidíte, jak se zlepší vaše celková  komunikace. 

Pokud vás trápí, že neumíte komunikovat s lidmi a chcete se to naučit, vsaďte na tyto základní principy, které vám pomohou výrazně zlepšit komunikační dovednosti. 

 

Jak vyjádřit své myšlenky s jistotou

Sebevědomá komunikace je klíčová pro efektivní vyjádření myšlenek a názorů. Pro dosažení sebejistoty, vsaďte na důkladnou přípravu. Mějte jasnou představu o tom, co chcete sdělit. Držení těla a oční kontakt jsou nezbytné pro posílení vnímání vašich slov. Pravidelné procvičování a praxe jsou prospěšné pro zvládání stresových situací. Sebevědomá komunikace je tedy kombinací správného přístupu, technik a neustálého zlepšování se, které společně vedou k úspěchu v osobním i profesionálním životě.

Jak vyzrát na nervozitu

Nervozita během mluveného projevu je běžná a potýká se s ní velké procento řečníků. Existuje je, ale několik technik, které vám pomohou ji zvládnout. Trénink dělá mistra a efektivní příprava je naprosto nezbytná. Procvičujte svůj projev před zrcadlem nebo před přáteli, abyste získali zpětnou vazbu a byli méně nervózní. Když jde do tuhého, zaměřte se na hluboké dýchání, které vám pomůže uklidnit a zvýšit koncentraci. Pokud cítíte nervozitu během projevu, nezapomeňte zpomalit a dát si čas na formulaci myšlenek. Pamatujte na to, že většina publika je podporující, všichni jsme lidé a děláme chyby. 

Jak být více komunikativní

Chcete být více komunikativní a aktivně se zapojovat do rozhovorů s lidmi? Vsaďte na opravdový zájem o druhé. Aktivně naslouchejte, ptejte se na otázky a snažte se pochopit myšlenky a pocity druhých. Udržujte oční kontakt a usmívejte se. Nebojte se vyjádřit své názory a zapojovat se do diskuze. Čím víc se budete aktivně zapojovat, nervozita opadne a stanete se sebevědomější. Klíčem k úspěšné komunikaci je empatie a schopnost porozumět potřebám a pocitům ostatních. 

Naučte se správně a efektivně komunikovat, sdílejte myšlenky beze strachu

Být více komunikativní není jen o správném mluvení, ale i o naslouchání a porozumění druhým. Nebojte se sdílet své názory a zapojovat se do diskuzí, protože čím více budete komunikovat, tím sebevědomější se stanete. Pamatujte, že empatie a schopnost porozumět potřebám a pocitům ostatních jsou klíčem k úspěšné komunikaci. Takže, u jakých kroků dnes začnete, abyste se zítra stali lepším řečníkem?

Lidé se také často ptají

Jak se naučit správně vyjadřovat?

Správné vyjadřování je klíčem k efektivní komunikaci a lze jej zdokonalovat několika způsoby. Začněte čtením knížek a odborných článků, které vám pomohou rozšířit slovní zásobu a porozumět různým stylům psaní. Můžete zkusit také psát, například deník. Zpětná vazba od ostatních je důležitá, proto se nebojte požádat přátele o hodnocení vašich textů. Aktivně poslouchejte a učte se během rozhovorů s lidmi, kteří se vyjadřují správně, a nebojte se klást otázky. Nakonec, buďte trpěliví a vytrvalí – správné vyjadřování se zlepšuje s praxí.

Co dělat, když s vámi někdo přestane komunikovat?

Dejte tomu čas. Často se stává, že lidé potřebují prostor na vyřešení svých vlastních potíží. Pokud nevíte důvod mlčení mezí vámi, zamyslete se nad tím, jestli jste neřekli něco, co by mohlo danou osobu zranit. Otevřeně komunikujte a buďte trpěliví. Pokud vám dá daná osoba najevo, že už nechce komunikovat, respektujte její rozhodnutí. Není vždy snadné to přijmout, ale je důležité respektovat pocity a přání druhých. Pamatujte, že vztahy a komunikace jsou obousměrné a někdy je potřeba nechat věci plynout přirozeně.

Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno k informačním účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

Zdroje

MANAGEMENTNEWS.CZ. Naučte se mluvit tak, aby vás lidé rádi poslouchali [online]. Dostupné z: Naučte se mluvit tak, aby vás lidé rádi poslouchali | Management News

SEITLER.CZ. 9 nečekaně jednoduchých technik, které z vás udělají mistra komunikace[online]. Dostupné z: 9 nečekaně jednoduchých technik, které z vás udělají mistra komunikace « Milan Seitler

HEALTHINE.COM. How to Be a More Effective Communicator [online]. Dostupné z: 19 Communication Techniques to Add to Your Arsenal (healthline.com)

NOVORESUME.COM. 27 Communication Skills & Tips for Your Life & Career in 2024 [online]. Dostupné z: 27 Communication Skills & Tips for Your Life & Career in 2024 (novoresume.com)

 
Legalita kratomu – seznam zemí, kde je kratom legální

V České republice je kratom legální, ale co když se chystáte na dovolenou? Můžete si vzít kratom s sebou nebo bude rozumnější ho radši nechat doma? Vytvořili jsme pro vás přehledný článek, kde se dozvíte, ve kterých zemích je kratom legální a nemusíte mít obavu si ho přibalit do kufru. Mějte však na paměti, že je lepší si informace před cestou ověřit. Legalita kratomu se v různých částech světa rychle mění, tak ať nejste na dovolené nepříjemně překvapeni.

Legalita kratomu, cestování s kratomem

 

Je kratom legální v České republice?

Kratom je tropická rostlina, která je velmi podobná kávovníku. Kratom se ve světě používá již řadu let pro své stimulující a zklidňující účinky. Po staletí se používá při léčbě několika nemocí. V poslední době se těší obrovské popularitě. Listy kratomu mají široké spektrum účinků, a proto je vyhledáván lidmi po celém světě. Kde ve světě je Kratom legální? A jak je to v Česku? 

Regulace kratomu je v současné době v Česku velmi diskutovaná. Podle odborníků se jedná o látku, která při nesprávném dávkování může způsobit závislost, a to dokonce i u dětí. Kratom však zatím nepodléhá kontrole a je volně dostupný v prodejnách i automatech. Tato látka se zatím vyskytuje, v tzv. šedé zóně. Není zařazen mezi regulované produkty, jako jsou léky, doplňky stravy, tabákové výrobky nebo psychotropní látky. V současné době je zařazen mezi „nové potraviny”. Dříve potraviny nového typu, jsou potraviny, které nebyly obyvateli EU konzumovány ve významné míře před květnem 1997. Kvůli tomuto zařazení není možné kratom prodávat ke konzumaci, ale pouze jako sběratelský předmět

Tento typ prodeje má obrovskou nevýhodu. Prodejci nemohou uvádět u produktu účinky, dávkování ani rizika. Mnoho lidí pak kratom užívá bez správného dávkování, což může vést k nežádoucím účinkům. Pokud je kratom užíván správně, může být velmi dobrým všestranným pomocníkem. Pro další právní vývoj ohledně legality kratomu v Česku je důležité sledovat diskuse a změny v legislativě, které se mohou během roku upravovat. 

Kratom a legalita ve světe, kam vycestovat s balíčkem kratomu

Je kratom legální v Evropě? 

Mezinárodní trendy v regulaci kratomu se neustále vyvíjejí. Evropské země, které patří do unie jsou vázány omezeními v rámci Evropské unie. Volný obchod zboží je však na konkrétních zemích, a proto se i přístup ke kratomu liší v jednotlivých státech. V řadě zemí je pak status kratomu podobný jako v Česku, lze ho koupit, ale neprodává se ke konzumaci.  V jakých evropských státech je tedy kratom legální?

 • Česká republika
 • Rakousko
 • Německo (podobný status, jako ČR, neprodává se ke konzumaci)
 • Belgie
 • Bosna a Hercegovina (podle zkušeností cestovatelů, se zde mohou na hranicích objevit problémy, přestože je kratom legální)
 • Řecko
 • Maďarsko
 • Kosovo
 • Severní Makedonie
 • Malta
 • Černá Hora
 • Nizozemsko
 • Španělsko
 • Ukrajina

V těchto zemích je prodej, držení a užívání kratomu povoleno bez specifických omezení. 

V jakých státech je kratom regulovaný? 

V některých zemích je užívání kratomu regulováno různými způsoby, což znamená, že jeho prodej, držení a užívání může být omezeno nebo podléhá určitým pravidlům. V těchto státech je kratom regulován: 

 • Dánsko Jeho prodej, dovoz, držení a užívání jsou zakázány, pokud není uděleno speciální povolení. Lze sehnat pouze na lékařský předpis.
 • Finsko Je zakázáno jej dovážet, skladovat nebo prodávat, ale jeho držení a užívání není trestáno.
 • Portugalsko Prodej a dovoz kratomu jsou nelegální.
 • Norsko Jeho prodej, dovoz, držení a užívání jsou nelegální. Lze sehnat pouze na lékařský předpis.

Kde je kratom nelegální? 

V tomto seznamu se dostáváme ke státům, kde je kratom nelegální. V těchto zemích se řadí mezi zakázané psychoaktivní látky, které je nezákonné užívat, nakupovat nebo dovážet. O jaké země se jedná? 

 • Estonsko
 • Francie
 • Island
 • Irsko
 • Itálie
 • Lotyšsko
 • Litva
 • Polsko
 • Lucembursko
 • Rumunsko
 • Rusko
 • Srbsko (od roku 2022)
 • Švýcarsko
 • Bulharsko
 • Chorvatsko
 • Velká Británie
 • Turecko

V případě vycestování do vámi zvolené země si raději ověřte konkrétní situaci v dané zemi. Regulace kratomu v jednotlivých státech se může měnit a probíhají ohledně toho rozsáhlé diskuze. 

Kratom a jeho legalita ve světě

Jak je to s kratomem v jiných částech světa mimo hranice Evropy? Kratom je legální v: 

 • Brazílie
 • Kanada
 • Mexiko
 • Portoriko
 • Thajsko (legální, ale regulován od 2021)
 • částečně v USA

V USA je legální status kratomu různý v závislosti na jednotlivých státech a místních předpisech. Na federální úrovni je kratom legální, což znamená, že není klasifikován jako kontrolovaná látka podle federálních zákonů. Přesto různé státy a lokální jurisdikce mohou mít své vlastní regulace. Pokud plánujete užívat kratom v USA, je důležité zkontrolovat aktuální právní status ve vámi vybraném státě. 

Ve všech ostatních státech světa je kratom považován za nelegální.  

Kratom dávkovaný na lžičce

Každá země se liší ve svém úhlu pohledu na kratom. Někde je kratom legální, jinde regulován a někde zcela nelegální. Regulace bývá specifická. Je třeba se zaměřit na to, zda lze kratom legálně koupit a vlastnit bez předpisu. V Německu stejně jako v České republice nelze kratom prodávat ke konzumaci. Situace ohledně kratomu se každým dnem mění, a proto je potřeba těsně před cestou si ověřit aktuální předpisy a regulace. 

Lidé se také často ptají 

Mohu si vzít kratom do letadla? 

Nejprve se ujistěte, že je kratom legální ve vaší zemi, kterou plánujete navštívit. Pokud máte mezipřistání je důležité zkontrolovat legalitu také v této zemi. Doporučuji kratom převážet v původním obalu s jasným označením. Při bezpečnostní kontrole buďte připraveni na otázky ohledně účelu užívání. Pokud máte větší množství, doporučuji mít s sebou doklady o koupi nebo dokumentaci dokazující, že je kratom legální pro osobní použití.

Jaké množství kratomu mohu převážet, pokud je v zemi legální?

Pokud je kratom legální, obvykle se doporučuje přepravovat pouze množství pro osobní potřebu, což může být například několik desítek gramů. Velké množství by mohlo být považováno za pokus o obchodování s drogami. Při bezpečnostní kontrole buďte připraveni kratom deklarovat a vysvěltit jeho účel. Doporučuje se mít s sebou doklad o koupi.

Sdělení v tomto článku je pouze informativní. Pokud máte nejasnosti ohledně práva a regulací kratomu, měli byste váš dotaz konzultovat s právním zástupcem nebo prozkoumat oficiální stránky úřadů v cizí zemi. 

Zdroje

 VSEOKRATOMU.CZ. Je kratom legální? V ČR ano, ale co jinde ve světě? [online]. Dostupné z: Je kratom legální? V ČR ano, ale jinde? - vseokratomu.cz

 SZPI.GOV.CZ. Jak je to s potravinami nového typu? [online]. Dostupné z: Státní zemědělská a potravinářská inspekce | Jak je to s potravinami nového typu? (gov.cz)

 EKA.EU. Legality of Kratom across Europe varies from country to country [online]. Dostupné z: Kratom legality - European Kratom Alliance (eka.eu)

 NECTARLEAF.EU. Legality and availability of kratom in Europe [online]. Dostupné z: Legality and availability of kratom in Europe - Nectar Leaf

 CT24.CESKATELEVIZE.CZ. Odborníci dokončují pravidla regulace kratomu. V Česku je zatím prodej návykové látky neomezený [online]. Dostupné z: ▶ Odborníci dokončují pravidla regulace kratomu. V Česku je zatím prodej návykové látky neomezený — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

 
CBD – co je to, účinky, dávkování

CBD, neboli kanabidiol, je látka získávaná z rostlin konopí. Jedná se o velmi populární přírodní doplněk stravy, který má celou řadu zdravotních benefitů. V čem spočívají jeho hlavní účinky a výhody? Je CBD zázračným lékem nebo pouze krátkodobým hitem? V tomto článku se podíváme na to, co to vlastně CBD je, jak funguje v lidském těle, a jak se k jeho užívání staví nejnovější výzkumy a zdravotní organizace.

CBD jeho pozitivní účinky na fyzické a psychické zdraví

Obsah článku

Co to je CBD

Kanabidiol z anglického cannabidiol (zkratka CBD) je je jednou z více než stovky chemických látek, patřících do skupiny kanabinoidy. Vyskytují se v rostlinách konopí. Na rozdíl od THC, který je hlavní složkou konopí, nemá psychoaktivní účinky, což znamená, že nezpůsobuje stavy, typické pro konzumaci a kouření marihuany. CBD nezpůsobuje závislost,  nenavozuje stavy změněného vědomí, halucinace a další podobné příznaky spojené s marihuanou. Produkty s CBD jsou v Česku legální a prodávají se jako potravinové doplňky, kosmetika nebo dokonce léčiva.

Konopí obsahuje více než sto kanabinoidů (CBD, CBG a další). V rostlině se v největší míře vyskytuje THC, na druhém místě pak CBD. U konopí rozeznáváme dvě hlavní kategorie: indika a sativa, každá z nich má jiné charakteristické rysy a účinky. Indika má většinou vyšší poměr THC než CBD, u sativy je poměr nižší. Sativa má účinky na kreativitu, zvyšuje energii a zlepšuje náladu. Indika má pak spíše uvolňující a relaxační účinek.  Pěstitelé neztrácejí čas, a proto dnes na trhu najdeme celou řadu kříženců mezi sativou a indikou – každý z nich se liší právě obsahem THC, CBD a dalších kanabinoidů. 

CBD kanabinoid a jeho prospěšné účinky na lidské zdraví

Rozdíl mezi CBD a THC

Obě tyto látky se nacházejí v konopí a mají velmi podobnou chemickou strukturu. Jejich účinky jsou však značně odlišné. Co za tím stojí? THC má rovinou strukturu, a proto se dokáže navázat na receptor CB1 a způsobit v těle psychoaktivní účinek. CBD má prostorovou strukturu, a proto nemá schopnost působit na tyto receptory. CBD je obecně lépe snášeno a má méně závažné vedlejší účinky. THC je přísně kontrolovaná látka, která čelí větším legislativním omezením. 

Účinky CBD závisí na:

 • dávce, 
 • způsobu aplikace, 
 • věku, 
 • pohlaví, 
 • délce podávání.

Chemická struktura CBD

Jak CBD působí? 

Jaký má CBD vliv na lidské tělo a jaký je jeho význam? Hlavní působnost CBD je především v endokanabinoidním systému (ECS), který se skládá z receptorů a neurotransmiterů. Tyto receptory se nachází v celém lidském těle, včetně mozku, CNS, imunitního systému a orgánů. CBD nepůsobí přímo na hlavní kanabinoidní receptory, a proto nemá psychoaktivní účinky. Na receptory působí nepřímou cestou a zvyšuje funkci vlastních endokanabinoidů, tím, že inhibuje enzymy zodpovědné za jejich rozklad. Působí protizánětlivě, funguje jako antioxidant a chrání tělo před oxidačním stresem. Působí také na serotoninové receptory (5-HT1A receptory), čímž pozitivně ovlivňuje náladu a úzkostné stavy. 

Díky těmto interakcím je CBD součástí celé řady studií v různých medicínských odvětvích, včetně jeho vlivu na bolest, záněty, epilepsii a další. 

Přírodní konopí, které působí proti bolesti najdete ve formě olejů, tablet a mastí

CBD olej a jeho účinky

CBD olej (CBD oil) je vyhledávaný pro své potenciální benefity na zdraví a terapeutické účinky. Co je CBD olej, a jak bychom ho měli užívat? Mezi některé vědecky podložené účinky patří: 

 • Úleva od bolesti – CBD pomáhá zmírnit chronickou bolest, bolest způsobenou záněty a bolest způsobenou zraněním. Jeho působení spočívá v regulaci endokanabinoidního systému, který reguluje bolest a zánět. Použití CBD na bolest je oblíbenou a stále vyhledávanější variantou. 

 • Protizánětlivé účinky – S regulací endokanabinoidního systému souvisí také výrazné protizánětlivé vlastnosti, které mohou být přínosem prevence a léčby.

 • Úleva od úzkosti a deprese – Mnoho uživatelů si pochvaluje vliv CBD na depresivní a úzkostné stavy. Podle několika vědeckých studií dokáže regulovat náladu a chování.

 • Zlepšení spánku – Kapky CBD na spaní mohou mít vliv na lepší kvalitu spánku, zejména u lidí trpících nespavostí nebo častým buzením během noci. 
   
  • Neuroprotektivní účinky – Asi nejvíce studií se zaměřuje na vliv CBD při léčbě epilepsie a roztroušené sklerózy. Zkoumá se jeho vliv také na prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby. 

  • Podpora srdce a kardiovaskulárního systému – Vědci se zabývají také vlivem CBD na oběhový systém. Podle některých studií přispívá k normálnímu krevnímu tlaku a stabilizuje srdeční rytmus.

  • Léčba akné a dalších kožních onemocnění

  V současné době probíhá celá řada studií, které zkoumají vliv CBD na různé zdravotní stavy, včetně autoimunitních onemocnění, rakoviny a metabolických syndromů. Kanabinoidy se řadí do skupiny látek, které ještě nebyly plněny prozkoumány a určitě se do budoucna setkáme z dalšími potenciálními benefity na lidské zdraví. 

  Přestože jsou účinky CBD slibné, stále probíhá celá řada výzkumů, které se snaží pochopit plný potenciál a rizika spojená s těmito látkami. 

  Využijte různé formy CBD, které mají blohádrné účinky na spánek, problematickou kůži, úzkostné stavy a bolesti

  Formy CBD a jejich užívání

  Kanbidiol je dostupný v mnoha formách, což umožňuje každému zvolit si produkt vhodný podle svých preferencí a potřeb. Nejčastěji se na trhu vyskytuje CBD v těchto formách: 

  1. CBD oleje

  Výhodou CBD olejů je jejich snadná a rychlá aplikace (pod jazyk). Jejich účinek pocítíte prakticky ihned, díky rychlé absorpci do krevního oběhu. Použití CBD oleje je snadné. Tekutinu se doporučuje udržet v ústech několik sekund před polykáním. Tato metoda je diskrétní a snadno dávkovatelná. Na trhu naleznete CBD oleje na spaní nebo proti stresu. 

  2. CBD kapsle a tablety

   Pro uživatelé, kteří nepřišli na chuť olejům jsou kapsle nebo tablety ideální volbou. Snadno se dávkují, ale oproti olejům, je jejich účinek pomalejší, protože musí projít trávicím traktem. Do této kategorie patří také produkty CBD fitness, které se zaměřují na podporu fyzické kondice a regeneraci po cvičení. 

  3. CBD ve formě jedlých produktů

   Na trhu je mnoho populárních forem CBD, jako například želé, čokoláda, čaj, med, bonbony nebo nápoje. Jedná se o populární formu, především díky příjemné chuti a snadné konzumaci. 

  4. CBD ve formě krémů, balzámů a gelů

   Jedná se o formu CBD, která se nanáší přesně na postižené místo na kůži. Jsou ideální volbou pro úlevu od konkrétní bolesti, zánětu nebo v péči o pokožku. Kosmetika s CBD je poměrně rozmanitá a můžete si vybrat například mast na klouby s CBD, ústní vodu nebo krém na ruce. 

  5. CBD vapování

   Vapování CBD oleje s pomocí e-cigaret nebo vaporizérů poskytuje rychlou absorpci přímo do plic a krevního oběhu. Tato metoda je velmi rychlá, ale není vhodná pro každého. Pokud nejste příznivci vapování, zkuste raději CPD kapky nebo oleje. 

  6. CBD konopí

   Jedná se o speciálně vypěstované konopí, které obsahuje velké procento CBD a THC většinou pod legální hranici 1 %. CBD květy jsou tmavě zelené a mají intenzivní vůni. Účinky CBD marihuany mají uklidňující efekt, ulevují od stresu, ale zároveň nezpůsobují změny vědomí jako u klasické marihuany. V Česku je tento produkt prodáván jen za účelem dalšího zpracování či k vědeckým účelům. 

   

   

  Při výběru vhodné formy CBD pro vás je nejlepší zvážit způsob užívání, diskrétnost, rychlost nástupu účinků a individuální preference. Každá z metod se liší rychlostí nástupu účinku a časem, za který začne látka působit. Dávkování je silně individuální pro konkrétní formu. Vždy je však vhodné začít s nižšími dávkami, které lze postupně zvyšovat. Klíčové je vybírat produkty od renomovaných výrobců, které mají kladné ohlasy uživatelů. Výrobky by měly mít transparentní složení a testy na čistotu a koncentraci CBD.

  Výroba CBD oleje a jeho specifika

  Výroba CBD oleje má přesný postup, který zajišťuje extrakci kanabidiolu z rostlin konopí. Proces výroby oleje se liší v závislosti na použité metodě extrakce a na cílové kvalitě produktu. Mezi základní kroky patří: 

  1. Výběr kvalitního rostlinného materiálu

   Celý proces začíná výběrem vhodného konopí, které je bohaté na CBD a má zároveň nízké procento THC. Nejčastěji se používá průmyslové konopí, které splňuje legislativní požadavky na nízký obsah THC. Rostliny se suší a následně se pomelou na velmi jemný prášek.

  2. Extrakce CBD

   Kanabidiol je možné získat z rostlin konopí různými typy extrakce. Nejčastěji se používá CO2 extrakce, extrakce pomocí organických rozpouštědel a olejová extrakce. Po extrakci se často používá rafinace k odstranění zbylých nečistot a nežádoucích látek.

  3. Kombinace s nosným olejem

   CBD se po extrakci smíchá s nosným olejem. Může to být konopný olej, semínkový, MCT olej (z kokosového oleje) nebo olivový olej. Použití nosného oleje zlepšuje dávkování a biologickou dostupnost samotného kanabidiolu. 

  4. Závěrečné testování a balení 

   Každý kvalitní CBD olej je v poslední fázi výroby testován na koncentraci CBD, přítomnost THC, pesticidů a dalších látek. Po ověření kvality je olej nejčastěji balen do tmavých lahviček s kapátkem.

  Kvalita výrobního procesu je nesmírně důležitá pro účinnost a bezpečnost CBD oleje, proto je vždy nejlepší vybírat olej od ověřených výrobců

   Sklenice s vodou, které jsou položeny na stole v nich jsou různé typy CBD extraktu

  Typy CBD olejů

  Na trhu se nachází celá řada CBD olejů. Jak ale poznat, který je pro mě ten nejlepší? V první řadě se oleje liší v koncentraci, některé obsahují vyšší dávky kanabidiolu než jiné. Je dobré se řídit, tím, že čím vyšší je koncentrace, tím vyšší bude samotný účinek oleje. Koncentrace bývají uvedeny v miligramech nebo v procentech. U obou platí, že čím vyšší je obsah CBD, tím bude vyšší účinek. Pokud s CBD teprve začínáte, volte oleje s nižší koncentrací, kterou můžete postupně zvyšovat. Na trhu se vyskytují tři hlavní typy CBD olejů: 

  CBD izolát

   Jedná se o čistý kanabidiol (CBD) bez dalších kanabinoidů, terpenů a jiných složek. Je to 99% čistý prášek, který byl dříve považován pouze za průmyslový. Tento typ potěší všechny uživatele, kteří chtějí znát přesné množství CBD, které přijímají. 

  Širokospektrální CBD (broad-spectrum CBD)

  Jak název napovídá obsahují široké spektrum kanabinoidů a terpenů, které se přirozeně vyskytují v konopí. Síla účinku spočívá ve vzájemné spolupráci látek, které se v těchto CBD olejích nacházejí. Tyto oleje mají vysoký terapeutický účinek. Jedná se o populární volbu, především u těch, kteří chtějí využít výhod celého rostlinného extraktu bez THC. 

  Plnospektrální CBD (full-spectrum CBD)

   Tyto CBD oleje obsahují všechny prospěšné látky, vyskytující se v konopí, včetně THC. Obsah THC je i zde v závislosti na legislativě, nižší než 1 %. Tento typ oleje poskytuje plný entourage efekt, což znamená, že všechny složky spolupracují, aby zesílily terapeutické účinky jednotlivých složek. Plnospektrální oleje jsou často vyhledávané pro maximální terapeutické účinky, včetně úlevy od bolesti, snížení zánětu a zlepšení nálady.

  Správný výběr závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích. Vyhledávejte pouze kvalitní oleje s jasným původem, abyste měli jistotu, že produkt je bezpečný a efektivní. 

   

   

  CBD vs CBG: Jaký je mezi nimi rozdíl?

  Jedná se o velmi podobné kanabinoidy, které se přirozeně vyskytují v konopí. CBG (kanabigerol) je méně běžný a dražší. Výroba CBG je nákladnější, protože rostliny musí být sklizeny brzy, aby byla zachována koncentrace CBG v konopí. Kanabigerol je vyhledáván pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Kvůli složitějšímu procesu extrakce a nákladnějšímu pěstování není CBG tak rozšířené jako CBD. V konopí se ho nachází menší množství, a proto jsou také produkty, které obsahují CBG většinou dražší. 

  CBD vs. CBG, rozdíly jejich pozitivních účinků

  Použití CBD oleje pro psy a kočky

  Použití CBD oleje pro psy a jiná zvířata je stále více populární díky uklidňujícím a protizánětlivým účinkům kanabidiolu. CBD pomáhá ulevit od bolesti u zvířat, může zmírnit stres a úzkost způsobený například hlukem, cestováním nebo separační úzkostí. Díky svým antioxidačním vlastnostem může CBD přispět k celkovému zdraví a pohodě zvířat. U zvířat je ideální volit CBD přípravky ve formě kapek, které lze snadno dávkovat do krmení. Jak tedy užívat CBD u zvířat? Dávkování kapek se liší v závislosti na hmotnosti zvířete a konkrétním stavu. Je vhodné začít s nižší dávkou a postupně zvyšovat počet kapek podle potřeby a reakce zvířete. Doporučuji před zahájením použití CBD kapek konzultovat stav zvířete s veterinářem. 

  Ačkoliv je použití CBD u zvířat považované za bezpečné a prospěšné, mohou se vyskytnout nežádoucí účinky. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří ospalost, zažívací potíže a otupělost. Monitorujte stav svého zvířete pro zajištění maximální bezpečnosti.

  CBD olej pro pejsky a jejich zdraví

  Bezpečnost užívání CBD

  Podle dosavadních studií při užívání CBD nedochází k euforii ani závislosti. Jedním z důvodů, proč CBD není návykové, je to, že nezpůsobuje intoxikaci. Škodlivé nejsou ani CBD produkty, které obsahují THC s množstvím nižším než 1 %. Toto množství je tak zanedbatelné, že byste museli aplikovat obrovské množství CBD produktu, aby se přítomnost THC ukázala na drogovém testu. CBD dokonce může pomoci při léčbě závislosti na drogách, jako je kokain a metamfetamin. Existují dokonce studie, které ukazují, že CBD může pomoci zmírnit projevy vysazení konopí a abstinenčních příznaků při odvykání kouření.

  CBD je stále poměrně novým produktem, a proto je na místě další studium vedlejších a nežádoucích účinků, které nám napoví o této látce víc. CBD produkty na trhu jsou převážně doplňky stravy, neléčí nemoci, a proto je k nim potřeba přistupovat s rozvahou. Zejména k produktům neznámé kvality a výrobce.

   

   

  CBD vedlejší účinky

  Užívání CBD jako doplňku stravy je považováno za bezpečné, ale jako každá látka i kanabidiol má své potenciální vedlejší účinky. Většina vedlejších účinků CBD je mírná a vyskytuje se jen v malé míře. Jak tedy správně užívat CBD? Zásadní je přesné dávkování, které je vždy uvedené na jednotlivém produktu. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří: 

  • Únava – Pocit ospalosti a únavy je spojen především s uklidňujícími účinky CBD. Jedná se o benefit pro lidi, kteří trpí nespavostí a dalšími spánkovými poruchami. Pokud pociťujete únavu během dne a ovlivňuje vás to v běžných činnostech, zkuste CBD užívat večer před spaním. 

  • Změna chuťových preferencí – Kanabidiol může mít vliv na chuť k jídlu, což může vést ke změnám v jídelníčku, popřípadě změně hmotnosti. 

  • Průjem – Nesprávné dávkování a příliš vysoké množství CBD může způsobit průjem a zažívací potíže. 

  • Suchost v ústech – Kanabinoidy snižují sekreci slin, což způsobuje suchost v ústech a pocit žízně. 

  • Interakce s léky – Některé látky a doplňky stravy mohou interagovat s léky, které již užíváte. CBD může ovlivnit metabolismus léků v játrech a zeslabit nebo zesílit jejich účinek. Pokud užíváte jiné léky je vhodné konzultovat váš zdravotní stav v lékařem, před zahájením užívání CBD.

  • Snížení krevního tlaku – Vyskytuje se převážně krátkodobě, jedná se o mírný pokles krevního tlaku, který může způsobit pocit závratí. 

  Pokud chcete předejít nežádoucím účinkům spojeným s užíváním CBD je vhodné začínat nízkou dávkou a postupně zvyšovat podle potřeby a vašeho konkrétního stavu. Vždy vybírejte produkty od renomovaných výrobců, kde si můžete být jisti složením a kvalitou produktu. 

   Vedlejší účinky, které jsou v mimořádných případěch spojeny s CBD

  Nejčastější mýty o užívání CBD

  CBD se těší velké popularitě, která se pojí také s mnoha kontroverzemi. Zde jsou nejčastější mýty, s kterými se můžete setkat: 

  1. Mýtus: Po CBD budete "zhulení".

  CBD nemá stejné účinky na mozek jako THC. Nejedná se o psychoaktivní látku, která způsobuje omamné a euforické účinky. 

  2. Mýtus: Všechny CBD produkty jsou stejné.

   Kvalita a účinnost produktů se výrazně liší v závislosti na výrobci, způsobu extrakce a použití. Hledejte produkty kvalitní, s certifikacemi a laboratorními testy.

  3. Mýtus: CBD vyléčí vše a má účinky na rakovinu. 

   I když CBD má celou řadu potenciálních zdravotní přínosů stále se jedná o doplněk stravy, u kterého probíhá celá řada studií. Má terapeutické vlastnosti, ale nejedná se o univerzální lék. Výsledky některých studií ukazují možný vliv CBD u pacientů s rakovinou. CBD může zmírnit bolest a vedlejší účinky chemoterapie, jako je nevolnost a zvracení. Je důležité zdůraznit, že CBD není schváleným lékem na rakovinu, i když jeho potenciální účinky jsou velké. Výzkum v této oblasti stále probíhá a neexistují žádné definitivní závěry. Pokud máte vážné zdravotní problémy, neváhejte kontaktovat svého lékaře, který vám pomůže s vhodnou léčbou. 

  4. Mýtus: Vyšší dávky CBD jsou vždy lepší. 

  CBD nefunguje tak, že vždy více je lépe. Optimální dávkování je individuální v závislosti na konkrétním problému, který řešíte. Někteří jedinci zaznamenají pozitivní účinky již po užití malé dávky. Vždy začněte s nižší dávkou a postupně můžete množství navyšovat podle vašeho pocitu a potřeb.

  Porozumění těmto mýtům a vyhledání správných informací z důvěryhodných zdrojů může pomoci správně vyhodnotit a využít potenciální přínosy CBD pro vaše zdraví a klid.

  CBD lahvička s oleje s potencionální využití na kvalitní život a zdraví

  CBD, neboli kanabidiol, představuje fascinující součást moderního zdravotnictví s řadou potenciálních zdravotních přínosů, které mohou pomoci lidem i zvířatům zlepšit kvalitu jejich života. Ačkoli CBD nemá psychoaktivní účinky a je považováno za bezpečné, myslete na to, že ne všechny CBD produkty jsou stejné a jejich účinnost může záviset na mnoha faktorech, včetně metody extrakce a koncentrace. Při užívání CBD je zásadní začít s užíváním nižších dávek a případně je postupně zvyšovat podle individuálních potřeb a reakcí. Vždy je klíčové vybírat produkty od renomovaných výrobců a v případě jakýchkoliv zdravotních problémů konzultovat použití CBD s odborníkem.

  Lidé se také často ptají

  Je CBD legální?

  Legální status CBD se v každém státě liší. Vě většině zemí je legálnost podmíněna zdrojem, z kterého je extrahován a množstvím THC, který obsahuje. V Evropské unii je CBD obecně legální a liší se často jen v povoleném množství procent THC. Produkty s CBD musí být schváleny jako bezpečné a registrované jako doplněk stravy nebo léčivo v závislosti na tvrzeních výrobce o účincích. V České republice je CBD odvozené z konopí legální, pokud obsahuje méně než 1 % THC. Do roku 2021 platila hranice 0,3 % THC, která ale byla později navýšena na 1 %. Před cestováním do zahraničí je vždy nejlepší si ověřit jednotlivé zákony týkající se CBD v dané zemi. 

  Je CBD droga?

  Kanabidiol není považován za drogu v tradičním slova smyslu, který označuje psychoaktivní látky a potenciál pro zneužití. Podle WHO není CBD spojeno s žádnými zdravotními riziky a nevykazuje potenciál pro zneužití nebo závislost. CBD nemá vlastnosti typické pro drogové látky. 

  Kdo si může koupit CBD?

  CBD olej a další produkty jsou v Česku plně legální, pokud jsou vyrobeny ze schváleného průmyslového konopí a obsahují méně než 1% THC. Koupě oleje CBD však podléhá hranici plnoletosti. Pokud si ho chcete koupit, musí vám být více než 18 let.

  Kdo by neměl užívat CBD?

  Ačkoliv má CBD širokou škálu potenciálních přínosů, existují skupiny osob, které by měly být opatrné nebo by se měly poradit s lékařem před zahájením používání. CBD by neměly užívat těhotné, kojící ženy a děti. Osoby užívající léky, trpící jaterními onemocněními nebo závažnými psychickými poruchami by měli konzultovat použití CBD s ošetřujícím lékařem. 

  Jak dlouho trvají účinky CBD?

  Trvání účinků CBD může být individuální a je ovlivněno několika faktory. Primárním faktorem je metoda užití. Při konzumaci CBD ve formě oleje mohou účinky trvat od 2 do 4 hodin. V případě konzumace jedlých produktů mohou účinky trvat 6 hodin, ale jejich síla bude nižší. V začátcích užívání CBD látka zůstává v těle zhruba 3-5 dnů. Při pravidelném užívání látka zůstává v těle až 14 dní od posledního užití.

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno k vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje

  KANABINOIDY.CZ. Indika vs. sativa,pochopení a vysvětlení rozdílů [online]. Dostupné z: Indika vs. sativa, pochopení a vysvětlení rozdílů | Kanabinoidy

   SCIENCEDAILY.COM. Cannabidiol significantly reduces seizures in patients with severe form of epilepsy [online]. Dostupné z: Cannabidiol significantly reduces seizures in patients with severe form of epilepsy | ScienceDaily

   GEEKLIFE.CZ. CBD: Fenomén, který může pomoci se stresem i depresemi [online]. Dostupné z: CBD: Co je to? Jak FUNGUJE? Komu POMŮŽE? - GeekLife.cz

   WIKIPEDIA.ORG. Kanabidiol [online]. Dostupné z: Kanabidiol – Wikipedie (wikipedia.org)

   MEDICSPARK.CZ. CBD - kanabidiol: Co to je a jaké má účinky? Je jeho užívání bezpečné?  [online]. Dostupné z: CBD - kanabidiol: Co to je a jaké má účinky? Je jeho užívání bezpečné? - MedicSpark.cz

   PUBMED.NIH.GOV. Cannabidiol for the treatment of cannabis withdrawal syndrome: a case report [online]. Dostupné z: Cannabidiol for the treatment of cannabis withdrawal syndrome: a case report - PubMed (nih.gov)

   NCBI.NIH.GOV. Mechanisms of Cannabidiol (CBD) in Cancer Treatment: A Review [online]. Dostupné z: Mechanisms of Cannabidiol (CBD) in Cancer Treatment: A Review - PMC (nih.gov)

   NCBI.NIH.GOV. Cannabidiol reverses attentional bias to cigarette cues in a human experimental model of tobacco withdrawal [online]. Dostupné z: Cannabidiol reverses attentional bias to cigarette cues in a human experimental model of tobacco withdrawal - PMC (nih.gov)

   NCBI.NIH.GOV. Cannabidiol reverses attentional bias to cigarette cues in a human experimental model of tobacco withdrawal [online]. Dostupné z: Cannabidiol reverses attentional bias to cigarette cues in a human experimental model of tobacco withdrawal - PMC (nih.gov)

   ZAKONYPROLIDI.CZ. Zákon č. 167/1998 Sb. Zákon o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů. [online]. Dostupné z: 167/1998 Sb. Zákon o návykových látkách (zakonyprolidi.cz)

   HEALTHLINE.COM. 6 Health Benefits of CBD Oil — and a Look at Side Effects.  [online]. Dostupné z: 6 Benefits and Uses of CBD Oil (Plus Side Effects) (healthline.com)

  HEALTHLINE.COM. Cannabidiol (CBD): What We Know and What We Don’t. [online]. Dostupné z: What is Cannabidiol (CBD)? Uses, Benefits, and More (healthline.com)

   
  6 tipů jak zpomalit stárnutí

  Stárnutí je přirozenou a nevyhnutelnou součástí lidské populace. Přestože se jedná o neodvratný proces, existují vědecky podložené strategie, které nám mohou pomoci stárnutí zpomalit. V tomto článku se podíváme na to, jak moderní společnost vnímá stárnutí, a co můžeme udělat, proto abychom stárli, nejen přirozeně, ale co možná nejpomaleji. Jaké jsou nejefektivnější tipy na zpomalení procesu stárnutí, a jak můžeme zlepšit kvalitu života našeho budoucího já?

  Žena ve středním věku, jak ovlivnít stárnutí

  Obsah článku

  Co je to stárnutí

  Jedná se o přirozený biologický proces, jehož vlivem dochází v průběhu času k postupným změnám v lidském těle. Stárnutí se promítá do celého našeho života. Začíná již v porodnici, narozením a pokračuje po celý náš život. Tento proces ovlivňuje jednotlivce po fyzické i mentální stránce. Fyzické projevy stáří a stárnutí zahrnují:

  • ztrátu svalové hmoty,
  • snížení funkčnosti orgánů a imunitního systému,
  • stárnutí pleti a obličeje,
  • stárnutí kůže,
  • zpomalení metabolismu
  • větší náchylnost k chronickým onemocněním.

  Na mentální úrovni se nejčastěji setkáváme se:

  Měli bychom mít ze stárnutí strach? Tyto změny jsou přirozené a často velmi individuální, v závislosti na genetice, životním stylu a sociálních interakcích.

  Kognitivní funkce mozku ovlivňují stárnutí

  Faktory, ovlivňující proces stárnutí

  Celý proces stárnutí je velmi individuální a je ovlivněný celou řadou faktorů. Tyto faktory určují rychlost a způsob, jakým stárneme. Co můžeme ovlivnit a jak docílit přirozeného stárnutí? 

  • Genetické faktory – genetika hraje v procesu stárnutí významnou roli, některé geny mohou přispívat k delšímu a zdravějšímu životu. 

  • Syndrom předčasného stárnutí – jedná se o vzácné genetické onemocnění. Projevuje se již v brzkém dětském věku. U jedinců se vyskytují známky typické pro proces stárnutí, již v prvních letech života. 

  • Životní styl – strava, dostatek pohybu, spánek a další mají významný vliv.

  • Environmentální faktory – znečištění vzduchu, UV záření a toxiny mohou mít vliv na předčasné stárnutí kůže a pleti.

  • Psychické a sociální aspekty Stres, frustrace a úzkost mohou mít negativní vliv na psychickou pohodu jedince. Spokojenost v osobním životě může pomoci k oddálení procesu stárnutí. 

  Kvalita a délka života nejsou určeny pouze geneticky, ale jsou výsledkem volby životního stylu, prostředí a interakcí s okolním světem.

   

  6 zaručených tipů jak zpomalit stárnutí

  Zpomalení procesu stárnutí je možné dosáhnout pomocí různých strategií. Zde jsou osvědčené tipy, které vám pomohou zdolat teorii a psychologii stárnutí.

  1. Jídlo jako lék proti stárnutí

  Pestrá a vyvážená strava hraje klíčovou roli pro udržení zdravého těla i vizáže. V jídelníčku by mimo hlavních nutrientů neměly chybět především antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem. Neutralizují škodlivé volné radikály a zpomalují proces stárnutí buněk. Můžete vsadit na vitamin C, vitamin E nebo lykopen, jedny z nejznámějších antioxidantů, které najdeme především v ovoci a zelenině, ale také v ořeších nebo čokoládě. Proti stárnutí kůže bude účinně bojovat také vitamin A, který se nachází v játrech, rybách, zelenině a ovoci. 

  Omega-3 mastné kyseliny podporují normální funkce mozku a pomáhají bojovat proti stárnutí pleti. Nachází se především v mořských rybách, jako je makrela nebo losos. 

  Potraviny plné vitamínů proti únave a zpomalení stárnutí

  2. Pitný režim

  Lámete si hlavu nad tím, jak zpomalit stárnutí pleti? Vypijte denně alespoň 2 litry tekutin a uvidíte, jak se vám vaše tělo odvděčí. Adekvátní hydratace pomáhá udržovat správnou funkci ledvin, zlepšuje kognitivní funkce a podporuje trávení. Zařaďte do svého jídelníčku pravidelné popíjení nesycené vody nebo neslazených čajů, pro lepší pocit, zkuste šálek vody ochutit třeba mátou nebo citronem. Čistá voda funguje jako sérum proti stárnutí. Dehydratace se projevuje na pokožce ve formě vrásek.

  3. Dostatek kvalitního spánku

  Kvalitní spánek je klíčový pro celkový zdravotní stav. Během spánku tělo regeneruje, což je zásadní pro udržení mladistvého vzhledu a správné funkce těla. Během regeneračních procesů dochází ke snížení stresového hormonu kortizolu, který má také vliv na udržení správné tělesné váhy a pomáhá předcházet řadě onemocnění. Nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce mozku a urychluje stárnutí pleti, protože tělo není schopné produkovat dostatek kolagenu. 

  Dopřejte si alespoň 8 hodin spánku denně, dodržujte pravidelný spánkový režim a minimalizujte expozici modrému světlu těsně před spaním. Tato pravidelná spánková rutina vám zajistí maximální regenerační benefity. 

  Kvalitní spánek proti stárnutí

  4. Sportem ke zdraví a delšímu mládí

  Sport a pravidelná fyzická aktivita významně zpomalují procesy spojené se stárnutím a zlepšují kvalitu života. Cvičení posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a udržuje efektivitu dýchacího systému. Fyzická aktivita také udržuje svalovou hmotu a flexibilitu, a tím předchází riziku pádů a zlomenin. Cvičení podporuje uvolňování endorfinů, zlepšuje náladu a snižuje riziko psychických poruch. Pohyb zvyšuje energii a podporuje lepší spánek, což jsou klíčové aspekty aktivního stárnutí. 

  5. Doplňky stravy, kolagen a kyselina hyaluronová 

  Doplňky stravy s obsahem kolagenu a kyseliny hyaluronové mají zásadní vliv v boji proti stárnutí pleti. Kolagen pomáhá udržovat její pevnost a elasticitu, jeho produkce s věkem klesá, a proto je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. Kyselina hyaluronová je klíčová pro správnou hydrataci pleti a pomáhá v udržení mladistvého vzhledu. Pokud hledáte přírodní způsoby pro boj se stárnutím pleti, s těmito dvěma pomocníky určitě nešlápnete vedle. 

  Kolagen drink proti stárnutí

  6. Krémy proti stárnutí

  Kromě doplňků stravy jsou užitečnými pomocníky, také krémy proti stárnutí pleti, včetně krémů na ruce. Tyto produkty často obsahují aktivní složky jako jsou antioxidanty, které chrání pokožku před volnými radikály, a další účinné látky, které cílí na specifické známky stárnutí. Součástí mnoha krémů a sér jsou také bylinky proti stárnutí pleti, jako je zelený čaj, aloe vera nebo kurkuma. Tyto přírodní ingredience mají protizánětlivé účinky a mohou posílit obranné mechanismy kůže a přispívat k mladistvému vzhledu.

   

   

  Stárnutí je přirozený a nevyhnutelný proces, který se nevyhne, ani těm nejpřipravenějším. Avšak existují metody a strategie, které dokážou jeho dopady zmírnit a zlepšit kvalitu budoucího života. Vyvážený jídelníček, bohatý na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny, dostatečná hydratace, kvalitní spánek a aktivní životní styl jsou nejlepší cestou pro udržení fyzické a mentální vitality. Doplňky stravy s obsahem kolagenu a krémy proti stárnutí pleti mohou pomoci chránit pokožku. Zařazení těchto tipů v každodenním životě vám pomůže cítit se lépe a vypadat mladší, bez ohledu na datum vašeho narození. 

  Žena, která svůj obličej ošetřuje ruženínem

  Lidé se také často ptají 

  Kdy začíná člověk stárnout?

  Proces stárnutí je individuální, biologicky lze říci, že stárnutí začíná již po dosažení plné dospělosti. Někdy mezi 25. a 30. rokem života začíná tělo ztrácet regenerační schopnost a snižuje se funkce těla obnovovat buňky a tkáně s takovou efektivitou, jaká byla během dětství a dospívání. S věkem se mění také funkce některých orgánů, zpomaluje se metabolismus, a může se začít projevovat ztráta svalové hmoty a kostní hustoty. Mnoho z těchto změn se začíná zřetelně projevovat ve středním věku, obvykle mezi 40. a 60. rokem života.

  Proč tělo stárne?

  Proces stárnutí je komplexní a zahrnuje celou řadu faktorů. Existují tzv. teorie stárnutí, které se snaží vysvětlit, jakým způsobem tělo ztrácí své funkce. Mezi nejznámější patří teorie opotřebení a slábnutí, která říká, že se buňky postupně opotřebovávají v důsledku opakovaného používání. Teorie volných radikálů naznačuje, že je stárnutí zapříčiněné celoživotním vystavením volným radikálům. Antioxidanty v těle tyto radikály neutralizují, ale jejich účinnost může s věkem klesat. Mezi další patří teorie tělomer, teorie genetického programování nebo teorie mitochondriální dysfunkce. 

  Jak se projevuje stáří?

  Zjevným projevem biologického stárnutí je změna vzhledu – svrašťování a vysušování kůže, úbytek a výskyt šedin, hormonální změny, ochabování a úbytek svaloviny, úbytek kostní hmoty, poruchy sluchu a zhoršení zraku, změny postavy, chůze a dalšími. 

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  STATISTIKAAMY.CZ. Česká populace zestárla [online]. Dostupné z: Česká populace zestárla | Statistika&My (statistikaamy.cz)

   CZSO.CZ. Stárnutí se nevyhneme. [online]. Dostupné z: Stárnutí se nevyhneme | ČSÚ (czso.cz)

   WIKISKRIPTA.EU. Syndromy předčasného stárnutí. [online]. Dostupné z: Syndromy předčasného stárnutí – WikiSkripta

   GSKLUB.CZ. 6 tipů, jak zpomalit stárnutí. [online]. Dostupné z: 6 tipů, jak zpomalit stárnutí | GSKlub.cz

   HEALTHINE. Chronological Aging and Biological Aging [online]. Dostupné z: Chronological vs. Biological Aging: Differences & More (healthline.com)

  HEALTHINE.The 14 Best Anti-Aging Vitamins and Supplements [online]. Dostupné z: The 14 Best Anti-Aging Supplements (healthline.com)

   
  Co je šungit?

  Černý kámen, který si v dnešní době získává pozornost mnoha lidí. Šungit „kámen života“ je víc než jen pouhým trendem. Vstupte do světa šungitu, kde se tento zázračný kámen stane elixírem života. Z šungitu si vytvoříte čistou šungitovou vodu, která chrání naše tělo a probudí skrytou energii. A šungitová pyramida? Ta naše telo ochrání proti elektromagnetickému záření a vytvoří portál k životu plný harmonie, rovnováhy a klidu.

  Šungitová pyramida vedle které jsou v mističce i šungitové oblázky

   

   

  2. miliardy starý minerál 

  Šungit je dvě miliardy let starý přírodní minerál, byl nalezen poblíž jezera Onega v oblasti Karélie v Rusku. Místo je jediné, kde je vedena těžba pravého šungitu v čisté formě. Skládá se převážně z uhlíku a je nazýván tzv. kamenem života. Dělí se na 3 druhy:

  • Elitní šungit
  • Maksovsky šungit s křišťálem
  • Běžný šungit 

  Elitní šungitový kámen může obsahovat dokonce až 94 % uhlíku, běžný šungit obsahuje až 64 %. Je známý pro své ochranné a léčivé vlastnosti. Všestrannost šungitu je působivá. Lze ho konzumovat lokálně, ale i orálně, nosit jako šperky nebo používat v domácnostech kde se postará o váš klid, odstraní napětí, stres a vytvoří harmonický domov. 

  Historie šungitu

  Již v 18. století používali obyvatelé Karélie šungit jako čističku vody a považovali jej za léčivou látku. Šungit byl využíván na drobné rány, kožní problémy a popáleniny. Šungitovou vodu již v té době využívali na koupání a vaření.  

  Šungitové kameny pro vytvoření harmonického domova

  Co říká věda o šungitu

  Vědci se shodují, že šungit jako jediný minerál obsahuje velké množství fullerenů, což jsou molekulární struktury tvořené uhlíkem. Unikátní forma uhlíku, je považována za silný antioxidant, dokáže neutralizovat těžké kovy, elektromagnetické záření, odstranit bakterie, viry, plísně, přetvořit negativní energie na pozitivní a mnoho dalšího. 

  Poprvé fullereny byly objeveny právě v šungitu. Později byly nalezeny i na dalších místech na Zemi, a to obvykle tam, kde došlo k dopadu meteoritů či asteroidů. Tato zjištění posloužila jako impuls vědcům a zájem o šungit vzrostl.  

  C60 molekula šungitu, fullereny

  Z výzkumů vyplývá, že možné zdravotní přínosy šungitu, jsou spojeny s obsahem fullerenů v tomto minerálu. Fullereny mají schopnost na sebe vázat  organické radikály, a vytvářet vodní roztoky s vysokou koncentrací látek, které by jinak nebyly ve vodě rozpustné. Tato vlastnost vede k nadějím vědců v oblasti léčby rakoviny, zkoumá se možnost vytvoření léčiv, které by využívaly schopnost fullerenů rozpouštět radioaktivní izotopy ve vodě. Takové léky by mohly účinně působit na postižené buňky a bránit jejich dalšímu nekontrolovanému růstu.

  Bez ohledu na to, zda jste vědec, který zkoumá jeho chemickou strukturu, nebo jen zvědavý laik, který hledá nové způsoby podpory svého zdraví, šungit představuje fascinující oblast vědeckého zkoumání a aplikace. 

  Zázračné účinky šungitu

  Ochrana před elektromagnetickým zářením

  Šungit efektivně poskytuje ochranu proti elektrosmogu, který vydávají elektronická zařízení, například lednice, mobilní telefony, notebooky, stolní počítače a mikrovlnné trouby. S šungitem se do vašeho těla již elektromagnetické záření nedostane.

  Ochrana před geopatogenními zónami

  Geopatogenní zóny způsobují zhoršení celkového zdravotního stavu např:

  • bolesti hlavy,
  • únavu,
  • vyčerpání,
  • oslabují imunitní systém a psychický stav.

  Šungit naše tělo dokáže uchránit před energetickými škodlivými vlivy, které na nás působí. Zóny vznikají vlivem velké energie v zemském jádru, která je těžce ovlivnitelná. Umístěním šungitové pyramidy, koule, krychle nebo jakéhokoliv předmětu z šungitu jsou zóny blokovány, a nedochází k oslabení těla a mysli.

  Šungitové pyramida pro odstranění elektromagnetického záření

  Čištění vody a absorpce škodlivých látek

  Fullereny, které jsou obsaženy v šungitu na sebe navazují veškeré nečistoty, těžké kovy, bakterie, viry, které jsou obsaženy v pitné vodě a našemu tělu škodí. Studie ukazují, že šungitová voda je obohacena o prospěšné minerály - tzv. o vápník a hořčík.

  • Šungit přináší do prostoru harmonii, zlepšuje prostředí a má mimořádně vysokou odolnost vůči chemickému prostředí.

  • Působí jako přírodní antioxidant, podporuje regeneraci organismu a posiluje imunitní systém.

  • Šungit je účinným pomocníkem při bolesti zad, hlavy, alergických onemocněních, revmatismu, nervových poruchách, reguluje krevní tlak a pomáhá obnovovat emocionální rovnováhu.

  • Jeho používání pomáhá zbavovat stresu, nervozity a napětí.
   

  Jak využívat šungit

  Šungit nabízí mnoho možností, jak ho začlenit do svého životní stylu. 

  Meditace s šungitem

  Máte rádi meditace, cvičení nebo jógu? Během svého oblíbeného rituálu můžete kolem sebe poskládat šungitové kameny v jakékoliv formě. Jednou z možností je vzít si šungitové harmonizační válce nebo šungitové koule do rukou a držet je během celé meditace. Tímto docílíte odstranění veškerého napětí, které se skrývá v těle.

  Šungitová EMF (elektromagnetická ochrana) 

  Elektromagnetické vlny na nás působí i z mobilního telefonu, který každý den nosíme při sobě. Zabránit záření můžete šungitovou destičkou, kterou můžete jednoduše připevnit na zadní stranu notebooku nebo mobilního telefonu. Destička odstraňuje negativní energii, záření nebo bolest hlavy, která vzniká ze záření. 

  TIP: Chcete mít šungitovou ochranu stále u sebe? Uložte šungitové kuličky do své kabelky nebo do kapes oblíbeného oblečení a mějte tak každý den energetickou ochranu při sobě. 

  Meditace s šungitovými kameny pro harmonizaci těla

  Pitná voda vytvořená šungitem 

  Šungit působí jako přírodní filtr. Vložením šungitových kamenů do vody může pomoci vyčistit vodu a odstranit tak téměř všechny škodlivé látky a těžké kovy, které se ve vodě nacházejí.

  Rozmístění šungitu po svém domově do blízkosti spotřebičů

  Jste milovník minerálů a krystalů, které zdobí váš domov? Můžete k nim přidat i šungitové sošky a umístit je kdekoliv po celém domě, například do místnosti, kde trávíte nejvíce času, nebo do blízkosti spotřebičů, které vyzařují elektromagnetické záření. Využít můžete:

  Jak na přípravu šungitové vody

  Současná pitná voda je značně z velké míry znečištěna různými bakteriemi, viry a pesticidy. Není to žádné překvapení, s ohledem na množství používaných pesticidů a hnojiv. Znečištění vody může vést k řadě nemocí, jako jsou genetická, alergická nebo infekční onemocnění.

  1. Než se pustíte do výroby šungitové vody, šungitové kameny před použitím několikrát důkladně propláchněte a zbavte jej veškerých nečistot a prachu. Použít můžete pyramidu nebo krychli o velikosti 4 - 5 cm.

  2. Na dno skleněné karafy vložte šungitové kameny 150 g, pyramidu, krychlinebo elitní kameny (60 g) na 1 litr vody.

  3. Šungit během prvních 30  60 minut začne vodu filtrovat a odstraňovat bakterie. Pro lepší výsledek nechte vodu odstát až 24 hodin. Poté si můžete vychutnávat šungitovou vodu. Nenechávejte vodu odstát více jak 3 dny, po této době účinky vyprchávají. Pro vytvoření nové vody šungitové kameny můžete znovu zalít filtrovanou vodou a proces aktivace vody se bude opakovat. 

  4. Kameny je potřeba pravidelně nabíjet a čistit. Po 3 měsících doporučujeme kameny vyměnit za nové

  Buďte zdraví, pijte šungitovou vodu

  Šungitová voda 2

  ZAJÍMAVOST: Studie uvádí, že až 85 % nemocí pochází z vody. A nejen studie tvrdí takové procento. Louis Pasteur řekl: Pijeme 85 % našich nemocí. Šungit, ale může z vaší vody udělat nezávadnou, čistou a energeticky nabitou vodu s prospěšnými minerály.

  Výhody šungitové vody

  Šungitová voda prospívá vašemu tělu v mnoha ohledech zdraví. Kvůli obsahu fullerenů je normalizován metabolismus, zvýšeny jsou regenerační schopnosti a tím i odolnost člověka vůči stresu a napětí. Mezi výhody pití šungitové vody patří protizánětlivé, detoxikační a antioxidační schopnosti. Věda dokazuje, že fullereny jsou již v malých dávkách velmi účinné.

  Využívání šungitové vody může být prospěšné například při:

  • alergii, astma, anémii,
  • onemocnění ledvin, jater, slinivky břišní - podpora trávení,
  • chronické únavě, stresu, napětí,
  • artritidě,
  • podpora zdravé kůže, ekzémy, lupenky,
  • posílení imunity,
  • výplachy hrdla, nosu,
  • popáleninách.
   

  Čištění šungitu 

  Proces čištění a nabíjení šungitu je důležitý, stejně jako u jakéhokoliv jiného krystalu nebo kamene. Šungit nám pomáhá s ochranou a uzdravováním. Působí jako houba. Dokáže většinu přetvořit negativní energii na pozitivní energii, ale aby nás ochránil, malé množství energie, které nepřetvoří, zanechává šungitový kámen v sobě. Šungit se v malé míře kontaminuje a vyžaduje čištění.

  TIP: Nevyhazujte staré šungitové kameny. Použité šungitové kameny vložte do květináčů k vaším rostlinám nebo do záhonu. Uvidíte, že vám vaše rostlinky poděkují. 

  Umytí šungitovým kamenů na harmonizaci vody

  Nabíjení šungitu 

  Šungit můžete dostat zpět do formy – očistou a nabíjením. Nabíjejte a čistěte svůj šungitový poklad alespoň každé 3 - 4 týdny. Můžete jej opláchnout pod tekoucí vodou a nechat přes noc na působení měsíčního světla, dobít pomocí krystalů, například ametystu a křemenu. Jestli jste milovníci vykuřovací směsí, můžete je použít také k očistě svého šungitu.

  Používáte šungit jako čištičku vody?

  Smíchejte kyselinu citronovou nebo jedlou sůl s 1 litrem vody a vložte do ní své kameny, nechte několik hodin působit. Kyselina citronová nebo jedlá sůl zbaví kameny nečistot. Pokud již nepociťujete žádné účinky, vyměňte kameny za nové. Při každodenním použití doporučujeme vyměnit po 3 měsících.

  Šungit a domácí mazlíčci

  Jste majitelem domácího mazlíčka?  Elektromagnetické vlny, které působí škodlivě na člověka, tak stejně působí i na naše milované mazlíčky. Zvířata tráví většinu času spánkem a velké množství EMF (elektromagnetické záření) může zvýšit riziko onemocnění, např. v oblasti rakoviny nebo zrychlení stárnutí.

  Pes, která pije vyčištěnou šungitovou vodu

  Jak ochránit své mazlíčky?

  1. Jednou z možností je vyměnit kohoutkovou vodu za vyčištěnou a zharmonizovanou šungitem. Většině zvířat chutná voda a vypijí tak větší množství, než normálně.

  2. Šungitové kameny můžete umístit pod oblíbený pelíšek nebo zakoupit přívěsek a pověsit ho za obojek.

  3. Váš mazlíček vám určitě poděkuje, pokud si do dlaně vezmete šungitové válce a použijete je k jemnému hlazení nebo masáži. Uklidňující a hojivé účinky jsou zaručeny!

  Šungit a rostliny

  Šungitová voda obsahuje známé minerály, mezi které patří například:

  • měď
  • zinek,
  • vápník,
  • fosfor a mnoho dalších.

  Minerály jsou prospěšné pro rostliny. Budete velmi překvapeni, co šungitová voda udělá s vašimi květinami nebo rostlinami. Umístěte použité šungitové kameny do květináče k rostlinám. Šungit poskytujte ideální podmínky pro zdravý růst rostlin nebo zalévejte své rostliny šungitovou vodou a sledujte, jak se rozkvetou.

  Zalévání květin a rostlin šungitovou vodou

  Kosmetika z šungitu

  Šungitovou vodu můžete použít i na každodenní mytí, voda bude působit jako osvěžovač, vyrovná a obnoví pH pokožky. Tento zázračný elixír vám  pomůže s vypadáváním vlasů a ochraňuje proti lupům. Vaše vlasy budou zdravé, pevné a lesklé na pohled. Nebojte se použít šungitovou vodu s jemný šungitovým práškem i při mytí obličeje. Vaše pokožka bude hydratovaná, malé skvrny a vrásky zmizí, a vy se budete cítit naprosto skvěle.

  Význam duchovního spojení s šungitem

  Z duchovního hlediska je šungit považován za katalyzátor a nástroj transformace na podporu fyzické a psychické stránky. Ochranné a uzemňovací energie vytvářejí z šungitu vhodný prostředek pro harmonizaci nižších energetických center v těle. Pro své schopnosti vyrovnávat a neutralizovat negativní energie může pomoci harmonizovat 1. kořenovou, 2. sakrální a 3. solární plexus čakru.

  Jste milovníci duchovních předmětů?

  Šungit výrazně posiluje telepatii, intuici a vnímavost. A z tohoto důvodu může být skvělým doplňkem šungitové kyvadlo, které se považuje za kosmickou sílu a energii. S tímto kyvadlem budete vždy ochráněni před negativní energií.


  TIP: Kořenovou čakru můžete harmonizovat meditací, nošením šungitového náramku 
  nebo náhrdelníku, který bude působit jako ochranný talisman. Vyváženou kořenovou čakru poznáte, že si budete uvědomovat své touhy, ambice a uvolněnost, klidnost budou vaší přirozeností. 

   

  Pro jaké znamení zvěrokruhu je šungit vhodný?

  Šungit je vhodný pro všechny znamení zvěrokruhu. Nošení šungitového přívěsku se symbolem vašeho znamení přímo na těle umožňuje šungitu působit na naše energetické pole. Každodenní nošení tohoto minerálu podporuje celkové zdraví, pohodu a chrání nás před elektromagnetickým záření stejně jako jiné šungitové předměty. Symbol zvěrokruhu na šungitovém přívěsku dodává další rozměr jeho účinků. Každé znamení má své specifické charakteristiky a energie, a když se tyto energie spojí s energií šungitu, vytváří se unikátní kombinace, která může posílit a podpořit dané vlastnosti znamení.

  Takové spojení minerálu a vašeho symbolu zvěrokruhu může být pro nositele mimořádně užitečné při praktikování osobního růstu a sebepoznání. Posilování specifických vlastností a charakteristik znamení může vést k lepšímu porozumění sobě samému a k harmoničtějšímu životnímu stylu.

  Přírodní šungitový kámen s šungitovým práškem vedle rostliny s bambusem

  Začlenit šungit do svého života je jednoduché a účinné. Vyberte si způsob, jak si do svého života přivést kombinaci léčivé a ochranné energie. U každé přírodní metody je důležitá důslednost. A proto ať si vyberete harmonizovat vodu šungitem, používat elitní šungit při cvičení či meditaci nebo jej umístit pouze do místnosti, učiníte tím skvělé rozhodnutí ke zlepšení celkové pohody a vytvoření harmonie. Přesvědčte se sami. Vaše tělo i duše vám poděkují.

  Časté dotazy k tématu o šungitu

  Je šungit vhodný pro každého?

  Ano, naprosto každý z nás je obklopen alespoň jedním elektronickým zařízením a potřebujeme být chráněni před negativními energetickými dopady. Každý člověk měl mít při sobě alespoň jeden šungitový oblázek.

  Mohu šungit kombinovat s jinými minerály?

  Ano, lze šungit kombinovat. Lidé jej kombinují například ve formě náramku, přívěsků. Kombinace může poskytnout synergické účinky.

  Jaký vliv má šungit na naší energii?

  Šungit udržuje naše energie v rovnováze a harmonii. Zbavuje nás negativní energie a přitahuje pozitivní. Chrání před negativitou, bolestmi z elektromagnetických vln a napětí. 

  Jaký šungit zvolit při harmonizování vody?

  Pro harmonizaci vody je doporučeno vybrat si šungit s vyšším obsahem minerálů. Běžný šungit obsahuje mezi 30-60 procent uhlíku, ale elitní šungit až 98 procent. Elitní šungit je efektivnější pří výrobě šungitové vody.

  Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

  Zdroje:

  HEALTHINE. What Is Shungite and Does It Have Healing Properties? [online]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/shungite

  WIKIPEDIA. Shungite [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Shungite

  HEALTH. What Is Shungite? [online]. Dostupné z: https://www.health.com/shungite-7972956

  NCBI. Shungite (Mineralized Carbon) as a Promising Electrode Material for Electroanalysis [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9919474/

  HEALTHINE. All You Need to Know About Shungite Water and Its Benefits [online]. Dostupné z: https://www.highwaterstandard.com/blog/shungite-water

  MAHLER, Jessica. Healing With Shungite. 2021. Californie: Ulysses Press. ISBN 978-16-4604-091-9.

  NCBI. Antioxidant and Anti-Inflammatory Effects of Shungite against Ultraviolet B Irradiation-Induced Skin Damage in Hairless Mice [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574306/

  NCBI. A Study of the Antioxidant, Cytotoxic Activity and Adsorption Properties of Karelian Shungite by Physicochemical Methods [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8301057/

   

   
  Libido – co je to, ztráta, zvýšení u žen i můžu

  Jaké tajemství se skrývá za našimi sexuálními touhami a co je základem k porozumění naší sexuální přitažlivosti? Libido, které je základním aspektem lidské psychiky i fyzického zdraví, přesto je v běžných konverzacích, tak trochu tabu. Co to libido vlastně je? Ponoříme se do hlubin naší sexuální energie a prozkoumáme tipy na zvýšení libida. Co když je možné zamezit jeho ztrátě?

  Jak zvýšit svou chuť na sex a zvýšení libida

  Obsah článku

  Co je to libido?

  Sexuální chování je v lidské populaci přirozené a žádoucí. V moderní době již neslouží pohlavní styk pouze k udržení rodu a k početí nových jedinců. Existuje mnoho způsobů ochrany, a tak jde v mnoha případech především o zábavu, uvolnění napětí a stresu. Příjemný pocit během a po sexuálních hrátkách vyvolávají hormony

  Termín libido označuje sexuální touhu nebo pohlavní pud u lidí. V historii se stalo předmětem zkoumání Sigmunda Freuda či Carla Gustava Junga, kteří přišli na to, že se jedná o složitý fenomén, vznikající v podvědomí, který je ovlivněn řadou psychologických, biologických a sociálních faktorů. Cílem libida je dosažení slasti a sexuálního uspokojení.

  Jedná se o důležitou součást celkového sexuálního zdraví a pohody jedince. Výše a síla libida se během života mění. Libido je vysoce ovlivněno hormonální rovnováhou, fyzickou kondicí i duševním stavem. Pokud příležitostně slábne, není třeba se znepokojovat. Pokud je ale váš nezájem dlouhodobý, měli byste zpozornět. Na libido může mít vliv i těžký den v práci nebo podzimní únava. Stejně tak je přirozený pokles v dlouhodobém vztahu. Jak tedy docílit toho, aby se z Vás dvou nestali pouze spolubydlící? 

  Jak si pomoct se zvýšením libida a chutí na sexuální styk

  Libido u mužů

  U mužů je libido nejčastěji ovlivněné poklesem hladiny testosteronu v těle. Testosteron je mužský pohlavní hormon, který hraje klíčovou roli v těle. Je zodpovědný nejen za pokles libida, ale také za rozvoj mužských pohlavních znaků, jako jsou vousy, změny hlasu, ochlupení a nárůst svalové hmoty. Hladina testosteronu je ovlivněna řadou faktorů: 

  • věkem, 
  • zdravotním stavem, 
  • životním stylem a dalšími

  Stárnutí u mužů se projevuje různými změnami, které ovlivňují funkci pohlavních orgánů. Po 45. roce života dochází ke snížení funkce varlat. Tento pokles ovlivňuje produkci hormonů, ztrátu libida u mužů a je doprovázen úbytkem psychických i fyzických sil. Tento stav se označuje jako mužská andropauza

  Zvýšení libida v partnerském vztahu

  Libido u žen

  Libido u žen je ovlivněno několika různými faktory. Pokles libida u žen je ovlivňován hormony estrogenem, progesteronem a testosteronem, které mají vliv na sexuální touhu a funkci. Narozdíl od mužů se u žen sexuální chuť a touha mění také v důsledku menstruačního cyklu, těhotenství, porodu nebo v menopauze. Je důležité poznamenat, že libido se u každé ženy liší a během života mění. Pochopení a respektování těchto rozdílů je klíčové pro zdravý sexuální život. 

  Faktory, ovlivňující snížení libida

  Snížení ženského i mužského libida je ovlivněno řadou propojených faktorů, které zahrnují biologické, psychologické a sociální aspekty. Velký vliv mají také biologické predispozice, které jsou ovlivněné změnou mezi ženskými a mužskými hormony. Mezi společné faktory ovlivňující pokles libida patří: 

  • užívání některých léků jako jsou: antikoncepce, antidepresiva nebo léky na krevní tlak.
  • chronické a probíhající nemoci,
  • psychické poruchy: deprese, úzkost, frustrace a další,
  • období stresu a životních změn,
  • ztráta sebevědomí a negativní vnímání vlastního těla,
  • problémy ve vztahu: hádky, chybějící komunikace a emocionální vzdálenost mezi partnery,
  • životní styl a nedostatek času: náročný pracovní život může mít vliv na ztrátu libida u žen i mužů.
  • alkohol, tabák a drogy,
  • fyzická aktivita.

  Vzájemná důvěra a porozumění těmto faktorům může jednotlivcům i párům pomoci identifikovat příčinu poklesu libida a hledat vhodná řešení. 

  Muž držící ženu na její erotogenní zone

  Jak zvýšit libido?

  Zvýšení a podpora libida vyžaduje komplexní přístup. V první řadě je nutné pochopit příčinu, ať už se jedná o biologickou, psychologickou nebo sociální. Existují však obecné tipy a strategie, kterými můžete podpořit vaši sexuální touhu. 

  Bylinky na zvýšení libida

  Existují tradiční bylinky, které jsou po staletí používány pro zvýšení libida u mužů i žen. K jejich užívání je potřeba přistupovat s opatrností, nejlépe před zahájením užívání bylinek konzultovat zdravotní stav s lékařem nebo odborníkem na alternativní medicínu. Mezi byliny, kterým je připisován potenciální účinek na podporu libida patří: 

  • Maca peruánská
  • Ženšen
  • Ginkgo biloba
  • Tribulus terrestris
  • Ashwagandha
  • Hloh

  Vyzkoušejte také bylinné čaje na zvýšení libida, které jsou volně dostupné. Čaje si můžete sami namíchat nebo přímo koupit připravené balíčky na podporu sexuální touhy. 

   

  Potraviny na zvýšení libida

  Některé potraviny se vyznačují potenciálními afrodiziakálními účinky a mohou mít vliv na podporu libida u žen i mužů. Některé látky obsažené v těchto potravinách podporují prokrvení těla, což může být pro zvýšení libida klíčové. Mezi nejznámější potraviny pro podporu sexuálního zdraví patří: 

  • Avokádo
  • Ústřice
  • Čokoláda
  • Semena a ořechy
  • Granátové jablko
  • Červené víno
  • Koření, jako je česnek, zázvor nebo chili papričky

  Potraviny, čokoláda, víno na zvýšení libida

  Přípravky na zvýšení libida

  Pokud už jste zkusili všechno a stále se vám nezdá výsledek ideální, vyzkoušejte kombinaci všech našich tipů. Při zkoušení doplňků stravy a přípravků na nízké libido, ale neexperimentujte. Před zahájením jakéhokoliv suplementačního plánu je na místě poradit se s odborníkem. Při zvolení nevhodné skladby látek nebo množství byste si mohli ublížit a výsledek by se nemusel dostavit. Na podporu sexuální touhy zkuste tyto přípravky: 

  • Doplněk s macou v různých kombinacích
  • L-argininpodporuje rozšíření krevních cév, což je nezbytné pro erekci u mužů.
  • DHEAjedná se o steroidní hormon, který se běžně vyskytuje v těle. 

  • Ostatní doplňky stravy určené ke zvýšení libida

  TIP: Náš červený kratom působí relaxačně, uvolní vaše tělo i mysl. Má také znatelné afrodiziakální účinky.

  V případě, že je vaše libido nízké v důsledku onemocnění, lékař vám předepíše léky na podporu libida. Mezi nejznámější patří Viagra, která ale má celou řadu nežádoucích účinků, proto je její užívání vázáno na lékařský předpis. 

  Součástí alternativní medicíny jsou i homeopatika. Homeopatické přípravky na zvýšení libida nejsou považovány za vědecky podložené a jejich účinnost není prokázána. Před zahájením užívání homeopatik, doporučuji konzultaci s odborníkem.

   

  Na opačné straně se nachází lidé, kteří hledají řešení pro snížení libida. Jejich sexuální apetit je příliš vysoký a nevědí si s tím rady. V první řadě zkuste vyhledat psychologa nebo terapeuta, který vám poradí, jak z této situace ven. Další možností je předepsání léků, které mají jako vedlejší účinky i pokles libida. V neposlední řadě se také vyhněte potravinám a bylinkám, které libido zvyšují.

  V dnešní moderní době, kdy se sexuální touha a její ztráta stávají čím dál tím více diskutovanými tématy, je důležité si uvědomit, co libido vlastně je a co všechno ho může určovat. Libido, často ovlivněné složkami jako hormonální nerovnováha, psychický stav, vztahové dynamiky a životní styl, je součástí našeho fyzického i psychického zdraví. Pro zachování nebo obnovu zdravé sexuální touhy je klíčové identifikovat příčiny, které by mohly libido snižovat. Důležité je také vědět, že pro zvýšení libida existuje řada možností, od přirozených metod, jako jsou změny v životním stylu a přírodní doplňky, až po předepisované léky na recept pro specifické případy.

  Jak zvýšení libido u žen i mužů

  Nejčastější dotazy k tématu Libido 

  Co způsobuje úplnou ztrátu libida?

  Úplná ztráta libida, známá také jako ztráta sexuálního apetitu, může mít mnoho příčin, které zahrnují nejčastěji hormonální nerovnováhu, nemoci, psychické poruchy, některé léky, nadměrné užívání alkoholu nebo drog. 

  Je normální, že se libido během života mění?

  Ano, je běžné, že se libido mění v závislosti na různých životních etapách, zdravotních stavech a dalších okolnostech. Libido většinou klesá s věkem a délkou partnerského vztahu, to je ale naprosto normální věc. 

  Jak mohu zvýšit své libido, pokud cítím, že je nižší než obvykle?

  Zaměřte se na úpravu životního stylu, jezte vyváženou stravu bohatou na potraviny podporující libido, dostatečně odpočívejte a vyvarujte se stresovým situacím. V případě, že vám nízké libido dělá větší starosti, neváhejte váš zdravotní stav konzultovat s lékařem. 

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  MEDICSPARK.CZ. Libido u mužů: Co je libido + jak ho u mužů zvýšit? [online]. Dostupné z: Libido u mužů: Co je libido + jak ho u mužů zvýšit? - MedicSpark.cz

   HEALTHINE. Low Sex Drive: Common Causes and Treatment [online]. Dostupné z: Common Causes of Low Libido and No Sex Drive in Men (healthline.com)

   HEALTHINE. Increase Your Libido with These 10 Natural Tips [online]. Dostupné z: How to Increase Your Libido: 10 Foods, Herbs, Lifestyle Tips (healthline.com)

   WIKIPEDIA. Libido [online]. Dostupné z: Libido – Wikipedie (wikipedia.org)

   

  Bylinky na spaní

  V dnešní době je kvalitní spánek často pojmem, který děsí mnoho lidí. Problémy se spánkem trápí mnoho z nás a stále více lidí volí přirozené metody pro podporu zdravého spánku. Jednou z možností jsou bylinky, které mají dlouhou historii v používání pro uklidnění mysli a těla. Jaké bylinky mohou pomoci usnout snáze a lépe se vyspat? Podívejme se, které bylinky jsou nejúčinnější a jaký mají vliv na naše noční odpočívání. Připravte se na klidné noci plné odpočinku, a to díky síle přírody a bylinné léčby.

  Bylinky na spaní a problémy s usínáním

   

  Obsah článku

  Co ovlivňuje a způsobuje nekvalitní spánek 

  Spánek je základním pilířem našeho zdraví a pohody. Kvalitní noční odpočinek nám poskytuje energii, obnovuje naše tělo a umožňuje mozku správně fungovat. Problémy spojenými se spaním nás mohou negativně ovlivnit během dne i dlouhodobě. Co tedy přesně ovlivňuje kvalitu našeho spánku?

  Stres a úzkost

  Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících kvalitu spánku je stres a úzkost. Každodenní tlaky a starosti mohou vytvářet myšlenkový chaos, který nás večer pronásleduje a brání nám v zklidnění mysli a usnutí. Stresové hormony jako kortizol mohou zvýšit naši bdělost a znemožnit přechod do hlubokého spánku.

  Technologie, elektromagnetická záření a modrá světla

  Moderní doba nám přinesla velké množství technologií, které mohou být pro naše spaní problematické. Sledování televize, mobilního telefonu nebo práce na počítači může narušit naši přirozenou spánkovou hygienu. Modrá světla, která technologie vyzařují mohou potlačovat produkci spánkového hormonu melatoninu a zpomalovat schopnost usnout.

  TIP: Vypněte svůj telefon a ostatní elektroniku minimálně hodinu předtím, než jdete spát. Místo toho si vyberte relaxační činnosti, které vám pomohou uklidnit mysl a připravit se na spánek. Pro navození kvalitního spánku můžete použít šungitovou pyramidu, která vytváří harmonické prostředí a zbavuje stresu a negativních pocitů.

  Žena, která před spaní používá svůj mobilní telefon a má problémy se spánkem

  Proč zvolit bylinky v boji proti nespavosti 

  Jedním z hlavních důvodů, proč zvolit bylinky, je jejich přirozenost a šetrnost k tělu. Oproti některým lékům na spaní, které mohou mít vedlejší účinky nebo mohou po nějaké době způsobit závislost, bylinky obvykle představují mnohem jemnější a šetrnější alternativu. Ukážeme Vám několik důvodu proč zařadit bylinky do svého např. ranního rituálu.

  Dlouhodobé řešení problému

  Mohou poskytnout dlouhodobé řešení nespavosti tím, že zasahuji přímo do příčiny problému, nikoli pouze do symptomů. Mnoho léků na spaní má tendenci řešit pouze okamžitou potřebu usnout, zatímco bylinky mohou pomáhat tělu znovu získat schopnost přirozeně usnout a udržovat zdravý spánkový cyklus.

  Podpora celkového zdraví

  Kromě přínosů pro spánek mohou některé bylinky poskytovat další výhody pro celkové zdraví. Například bylinky jako šalvěj nejenže mohou podporovat kvalitní spánek, ale také mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou být prospěšné pro celkové zdraví tím, že chrání tělo před oxidativním stresem a podporují zdravou funkci imunitního systému. 

  Zklidnění mysli a těla

  Mnoho bylin má uklidňující účinky na nervový systém a pomáhá uvolňovat napětí v těle i mysli. Rostliny jako například levandule, máta nebo heřmánek obsahují látky, které mají relaxační a sedativní účinky, což může vést k pocitu klidu, uvolnění, které je ideální pro usínání.

   

  9 nejsilnějšíc bylin na kvalitní spánek

  Levandule

  Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylin na podporu spánku a relaxace. Její sladká a uklidňující vůně z ní činí volbu pro ty, kteří hledají klidný a regenerační spánek. Nejčastěji se používá ve formě esenciálního oleje, který lze jednoduše aplikovat prostřednictvím aromaterapie nebo přidáním do relaxačních koupelí.

  Levandulový olej obsahuje látky, které mohou ovlivnit nervový systém, snížit úzkost a stres. Kromě toho má levandule také antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit zánět. Je však důležité si uvědomit, že levandulový olej může mít vliv na hormonální hladinu estrogenu a testosteronu, a proto by se měl používat s opatrností.

  Zklidňující levandule, která pomáhá na usínání

  Máta peprná

  Máta peprná není jen osvěžující bylina, která dodává nápojům chuť, ale může být také tajnou zbraní pro klidný spánek. Její aromatická vůně a chuť mají neuvěřitelnou schopnost zklidnit mysl a tělo. Inhalování této vůně před spaním může uvolnit napětí a podpořit trávení. Ať už si vyberete čaj před spaním nebo si přidáte pár kapek esenciálního oleje do své relaxační koupele, tato bylina vám pomůže dosáhnout nejen kvalitního spánku, ale i pocitu uvolnění a svěžesti, jakmile se ráno probudíte.

  Heřmánek

  Patří mezi jemné a sladké vůně pro unavenou mysl. Tato bylina není jen květinou, která krásně voní, ale má také moc přinést vnitřní klid a harmonii. Před spaním si dopřejte hrnek horkého heřmánkového čaje, který nejen zahřeje tělo, ale i zklidní a zrelaxuje mysl. Heřmánek má také vynikající protizánětlivé vlastnosti, což je skvělé pro ty, kteří trpí bolestmi žaludku. Patří mezi velmi oblíbené bylinky, které můžete využít i pro péči o vaše děti

  Heřmánkový čaj vhodný pro děti na podporu spánku a trávení

  Tymián

  Tymián je známý svými uklidňujícími, protizánětlivými účinky a má dlouhou historii použití jako léčivá bylina  pro podporu spánku. Obsahuje látky, které mohou pomoci uvolnit svaly a snížit úzkost, což usnadňuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Tymián lze konzumovat ve formě čaje před spaním nebo jako esenciální olej, který se aplikuje na kůži nebo se rozptýlí do vzduchu pomocí aromaterapie. Skvělým doplňkem bude i vaší kuchyni.

  Kozlík lékařský

  Kozlík lékařský je další účinnou bylinou pro podporu zdravého spánku a regeneraci těla. Obsahuje látku nazývanou hypericin, která má antidepresivní účinky a může pomoci uvolnit napětí a stres. Kozlík lékařský se často používá ve formě čaje nebo tinktur. Jeho přírodní léčivé vlastnosti mohou také pomoci zmírnit menstruační bolesti a menopauzu.

  Valerian bylinka na celkové zdraví a nespavost

  Meduňka lékařská

  Meduňka lékařská je oblíbenou bylinou pro své uklidňující účinky na nervový systém. Obsahuje látky nazývané flavonoidy, které mají sedativní účinky. Tuto bylinku si můžete připravit ve formě lahodného čaje, který se pije před spaním nebo jako esenciální olej, který se aplikuje na kůži nebo se rozptýlí do vzduchu pomocí aromaterapeutické lampy. 

  Třezalka tečkovaná

  Obsahuje látky jako hypericin a hyperforin, které mají antidepresivní účinky a pomáhají uvolnit napětí a stresu. Její přírodní léčivé vlastnosti mohou také pomoci zmírnit menstruační bolesti, podpořit libido nebo pomoci s otěhotněním. Obsahuje aktivní složky jako hyperforin, které mohou podporovat ospalost a zvýšit produkci melatoninu, přirozeného hormonu spánku v těle. Je dostupný v různých formách, včetně čajů, kapslí a krémů.

  Třezalka na podporu libida, sexuality navození zdravého spánku

  Kopřiva

  Kopřiva, bylina často spojovaná s jejími štípnými listy, které mohou způsobit pálení, je vlastně jedním z nejstarších léčivých bylin, používaných pro zlepšení spánku. Její složení obsahuje řadu látek, včetně flavonoidů a minerálů, které mohou pomoci uklidnit nervy. Listy kopřiv si můžete natrhat na louce nebo na zahrádce od jara do května. Kopřiva Vám nepomůže jen se zlepšením spánku, ale odvar můžete využít na vlasy. Vaše vlasy budou zdravé, jemné a lesklé

  Červený kratom

  Červený kratom, exotická bylina pocházející z jihovýchodní Asie. Tato rostlina obsahuje alkaloidy, jako je 7-mitragynin, které působí na receptory v mozku.  Pomáhá uvolnit napětí, úzkosti, bolesti a usnadňují usínání. Tato bylina je známá svými analgetickými a sedativními vlastnostmi. Využít ho můžete v tabletách nebo v práškovém formě.

   

   

  Vitamíny a minerály na nespavost 

  Vitamíny a minerály hrají důležitou roli v našem těle, a jejich nedostatek může ovlivnit i kvalitu našeho spánku. Nedostatek minerálů může být způsoben různými faktory např.

  • Nevyvážená strava,
  • Nadměrná konzumace alkoholu,
  • Zvýšená hladina stresu nebo úzkosti.

  Zahrnutí potravin bohatých na tyto živiny do našeho jídelníčku může být jedním z kroků k podpoře zdravého a regeneračního spánku. Proto je důležité zaměřit na stravu a zajistit přiměřený příjem živin, a těchto vitamínů a minerálů. 

  Vitamin D, který pomáhá pro lepší spánek a celkové zdraví

  Vitamin D

  Sluneční vitamin, jak se někdy nazývá, má v těle důležité funkce, včetně podpory nervového systému. Některé studie naznačují spojení mezi nedostatkem vitamínu D a problémy se spánkem. Proto může být prospěšné zahrnout potraviny bohaté na vitamín D, jako jsou losos, tuňák, vajíčka nebo kvalitní doplňky vitamínu D do svého jídelníčku.

  Hořčík

  Hořčík je minerál, který hraje klíčovou roli v regulaci spánkových cyklů. Nedostatek hořčíku v těle může vést k potížím se usínáním a nedostatečnému hlubokému spánku. Konzumujte potraviny bohaté na hořčík, jako jsou ořechy, semena, luštěniny a listová zelenina.

  Železo

  Nedostatek železa v těle může vyvolat pocity únavy a vyčerpání, což může mít nepříznivý dopad na kvalitu spánku. Železo je nezbytné pro správnou krvetvorbu a přenos kyslíku v těle, což může ovlivnit naší energii. Konzumace potravin bohatých na železo, jako jsou maso, luštěniny, zelená zelenina a ořechy, může pomoci udržet optimální hladinu železa v těle a podpořit zdravý spánek.

  TIP: Přemýšleli jste někdy o tom, co se skrývá za vašimi nočními bitvami s nespavostí? Přečtěte si náš článek, který se zabývá akutní a chronickou nespavostí. 

  Bylinkový čaj pro kvalitní spaní

  Přírodní léky mohou být účinným prostředkem pro podporu zdravého spánku a regenerace těla. Jejich blahodárné účinky na nervový systém jsou známy již po staletí, a proto není divu, že jsou stále více populární. Přestože jsou bylinky na spaní přírodní a  šetrné, je důležité používat je s rozumem. Nezapomeňte také konzultovat jejich užívání se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky. 

  Časté dotazy k tématu bylinky na spaní 

  Jak rychle se dostaví účinek bylinek? 

  Některé bylinky mohou mít okamžité uklidňující účinky, které mohou pomoci uvolnit napětí a připravit tělo na spánek, zatímco jiné mohou vyžadovat pravidelné užívání po delší dobu, než se projeví jejich plné účinky. Pokud se byliny používají ve formě čaje nebo esenciálních olejů, může se tento účinek projevit relativně rychle.

  Jaká je nejlepší doba pro užívání bylinek na podporu spánku?

  Obecně platí, že bylinky s uklidňujícími účinky se užívají hodinu před spánkem, aby pomohly uvolnit napětí a připravit se na odpočinkový spánek. Můžete je konzumovat ve formě čaje, esenciálních olejů nebo bylinných koupelí.

  Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky užívání bylinek na spaní a jak se jim vyhnout? 

  Nejčastějšími vedlejšími účinky užívání bylinek na spaní mohou být gastrointestinální potíže, podráždění kůže a možné interakce s léky. Abychom se jim vyhnuli, je důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat užívání bylin s lékařem. Pokud se objeví nežádoucí účinky, je vhodné přestat užívat bylinky a poradit se s lékařem.

  Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

  Zdroje:

  NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE. Plant Extracts for Sleep Disturbances: A Systematic Review [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191368/

   WIKIPEDIA. Spánek [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spánek

   SLEEP FOUNDATION. Insomnia: Symptoms, Causes, and Treatments [online]. Dostupné z: https://www.sleepfoundation.org/insomnia

   HEALTHINE. Effects of Insomnia on the Body [online]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/insomnia-concerns

   IDZIKOWSKI, Christopher. Zdravý spánek: bez problémů usněte, vydržte klidně spát, osvěžte tělo i ducha. Praha: Slovart, 2012. ISBN 978-80-7391-545-2.

  NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE. Valerian Root in Treating Sleep Problems and Associated Disorders [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7585905/

  NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE. A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.) [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/

  Noční můry

  Když se po dlouhém dni konečně odebereme ke spánku, někteří z nás vstupují do světa plného překvapení a záhad – světa nočních můr. Jedná se o nepříjemné a intenzivní sny, které mohou vyvolat strach, smutek nebo úzkost. Co se nám naše noční můry snaží říct a mají nějaký specifický výklad? V tomto článku se podíváme na to, jak se s nimi vypořádat. Prozkoumáme jejich význam a důvod, proč se nám vlastně zdají.

  Noční múry jak se jich zbavit

  Obsah článku

  Co jsou to noční můry

  Noční můry jsou nežádoucí sny, které často vyvolávají nepříjemné emoce, jako je strach, smutek nebo úzkost. Tyto sny často zanechávají ošklivé pocity a dojmy. Obvykle se vyskytují během REM fáze spánku, což je období, kdy je mozková aktivita srovnatelná s aktivitou během bdění. Z tohoto důvodu se pak sny zdají živější a dotyčný je má v živé paměti. 

  Narozdíl od běžných snů, které mohou vyvolávat pozitivní emoce, paranormální noční můry se vyznačují vyvoláváním intenzivních negativních emocí. Během probdělé noci často čelíme pádům, ztrátám milovaných osob nebo traumatizujícím zážitkům, které mohou mít dopad na naši náladu a pohodu. Ačkoliv jsou sny považovány za fyziologické, pokud čelíme jejich opakovanému výskytu nebo extrémní intenzitě, mohou naznačovat hlubší psychologické problémy, které stojí za pozornost. 

  Noční můry se řadí mezi spánkové poruchy, pro které jsou charakteristické automatické pohyby, emoce či poruchy chování během spánku nebo usínání. 

  Krásná žena, která leží v posteli po špatném snu v noci

  Příčiny nočních můr 

  Proč se nám zdají noční můry? Ačkoliv nejsou skutečné, dokáží nás pěkně potrápit. Příčiny nočních můr mohou být rozmanité, i když jejich výskyt není zcela objasněn. Pravděpodobně se jedná o kombinaci psychologických, fyzických a environmentálních faktorů. Mezi psychologické faktory patří stres, úzkost a frustrace, které nás sužují v každodenním životě a mohou se tak prolínat do naší spánkové říše. Jedná se o situace, které se naše podvědomí za bdělého stavu snaží vytěsnit. 

  Špatné sny se často vyskytují u jedinců, kteří: 

  Stresové období v praci, žena ležím na svém pracovní stole

  Mezi fyzické faktory ovlivňující náš spánek patří: 

  • Nedostatek spánku
  • Nedostatečná spánková hygiena
  • Užívání stimulantů, jako je alkohol nebo kofein bezprostředně před spaním
  • Užívání některých léků
  • Spánkové poruchy, deprese a úzkostné poruchy
  • Konzumace těžkých jídel před spaním

  Změny v životním prostředí, spaní na neznámém místě a další environmentální faktory mohou také přispívat ke vzniku nočních můr. Podle několika studií existuje souvislost mezi špatnými sny a délkou spánku. Čím déle člověk spí, tím je větší riziko výskytu nočních můr. Porozumění příčinám je klíčové pro zvládnutí této specifické spánkové poruchy. 

   

   

  Noční můry u dětí

  V dětském věku se vyskytují noční můry nejčastěji, nicméně často se s nimi setkáváme i u dospělých. Charakteristický je pak výskyt špatných snů také v těhotenství, kdy je naše podvědomí pod vlivem hormonálních změn a obav z nové situace.

  Nepříjemné sny u dětí jsou běžným jevem, který může být pro děti i pro rodiče znepokojující. Často se jedná o přechodný stav, který vrcholí zejména v předškolním věku. Děti často pociťují strach a vybavují si veškeré detaily prožitého snu. Příčiny u dětí mohou být různorodé. Děti mají bujnou představivost a jejich mozek se každým dnem vyvíjí. Malé bytosti nedokáží dokonale odlišit realitu od snu a často je na vině také sledování strašidelných filmů. Stejně jako dospělí i dítě během spánku zpracovává zážitky a emoce, které proběhly během dne. Pokud prožívají stres ve škole nebo vnímají problémy rodičů, tyto skutečnosti se mohou promítat do jejich klidného spánku. 

  Noční múry u dětí

  Reakce rodičů na noční můry dětí

  Pro děti je nesmírně důležitá reakce rodičů na znepokojivou situaci. Je důležité, abyste na noční můry svých dětí reagovali s pochopením. Uklidnění a ujištění dítěte, že to byl pouze sen a nic zlého se mu nestane, je klíčové pro zvládnutí emocí dítěte. Vytvořte dětem klidné spánkové prostředí, nastavte jim příjemné rituály, včetně čtení a poslouchání pozitivních pohádek nebo hudby. Důležitá je také následná komunikace a povzbuzení dítěte, které pomáhá zpracovat a překonat strach, prožitý při výskytu i kdyby malé noční můry. 

  Pokud jsou noční můry u dětí velmi časté, spojené s dalšími spánkovými poruchami, neváhejte o tomto stavu informovat vašeho pediatra nebo se poradit s dětským psychologem, který dokáže navrhnout vhodné strategie pro řešení problému. 

  Jak efektivně bojovat s nočními můrami

  Lámete si hlavu nad tím, jak se nočních můr zbavit? Léčbu můžeme rozdělit na režimovou a farmakologickou. Pokud se nepříjemné sny objevují často a ovlivňují kvalitu vašeho spánku, pro správnou léčbu je klíčové v první řadě nalézt příčinu. Pokud je důvodem častých nočních epizod jiné onemocnění, zaměřte se na včasnou diagnostiku. Boj vyžaduje kombinaci ověřených strategií, zaměřených na zlepšení kvality spánku a snížení stresu

   

  7 efektivních strategií pro zlepšení kvality spánku

  • Správná spánková hygiena – dodržování spánkového režimu především u dětí, omezení sledování obrazovek před spaním a vytvoření klidného prostředí pro spánek mohou mít blahodárný vliv na klidný odpočinek.

  • Relaxační techniky – hluboké dýchání, jóga nebo protažení před spaním pomáhá uklidnit mysl po celodenním dni. 

  • Fytoterapie – vsaďte na sílu léty prověřených bylinek, které vám pomohou zklidnit tělo i mysl před spaním.

   Fytoterapie a bylinky jako pomoc pro zklidnění, šálek s meduňkovým čajem
  • Pozitivní spánkové návyky – čtení klidných příběhů, poslech hudby nebo teplá koupel dokáží zázraky. Tyto rituály dokáží navodit pocit bezpečí a pohody.

  • Zpracování stresu a úzkostipokud se dokážete poprat s úzkostí a stresem během dne, nebude vám narušovat klidný spánek. Zkuste různá cvičení na uvolnění mysli a nebojte se kontaktovat odborníka, pokud si myslíte, že je to potřeba.

  • Zaznamenávání snů – vsaďte na spánkový deník, který vám pomůže identifikovat opakující se noční můry. Vzory si pak můžete v klidu prozkoumat nebo probrat s odborníkem. 

  • Vynechání stimulantů – omezte konzumaci kofeinu a alkoholu, zejména v odpoledních hodinách, pokud víte, že mají vliv na váš klidný spánek.

  Pokud noční můry přetrvávají a negativně ovlivňují váš spánek, neváhejte s vyhledáním lékařské pomoci. 

  Noční můry, ač jsou často pouhým odrazem našich strachů a úzkostí, mohou mít hluboký dopad na kvalitu našeho spánku a celkového rozpoložení. Porozumění příčinám nočních můr a nastavení správné strategie, jak jim předcházet, může významně přispět k lepšímu odpočinku a duševní rovnováze. Důležité je si uvědomit, že občasné noční můry jsou normální, ale pokud se stávají častými nebo velmi intenzivními, je klíčové vyhledat odbornou pomoc. Zvláště u dětí je na místě zvýšená podpora a pochopení ze strany rodičů.

  Žena, která má noční múry a má strach, ležící v posteli s otevřenými oči

  Časté dotazy k tématu noční můry

  Mají noční můry nějaký význam?

  Noční můry mohou být odrazem našich vnitřních konfliktů, obav a stresových událostí probíhajících v našem životě. Existuje mnoho knih, které popisují výklad jednotlivých snů. Mnozí odborníci se domnívají, že nepříjemné sny slouží jako způsob, kterým náš mozek zpracovává emocionální stavy, se kterými se potýkáme během dne. 

  Jaký je rozdíl mezi nočními můrami a nočními děsy?

  Noční děsy jsou spánkovou poruchou, která se projevuje intenzivním strachem, křikem nebo dokonce panikou během spánku. Na rozdíl od nočních můr se vyskytují převážně v NREM fázi spánku, obvykle v první polovině noci, dotyčný si po probuzení většinou na nic nepamatuje. Noční děsy se často vyskytují u dětí a mohou být velmi znepokojivé pro rodiče.

  Jak dlouho noční děsy trvají?

  Nejčastěji se objevují krátce po usnutí, obvykle do půl hodiny a vyznačují se krátkým trváním. Trvají zhruba 1-2 minuty, nikdy ne déle než 10 minut. Vyskytují se velmi často u dětí.

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno k vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé psychické problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  MEDICSPARK.CZ. Léčba: Jak zastavit noční můry? Léky a režimová opatření [online]. Dostupné z: Léčba: Jak zastavit noční můry? Léky a režimová opatření

   MEDICSPARK.CZ. Noční můry: Proč vznikají a jak je zastavit? A co u dětí? [online]. Dostupné z: Noční můry: Proč vznikají a jak je zastavit? A co u dětí?

   HEALTHINE. Nightmares [online]. Dostupné z: Nightmares: Causes, Diagnosis and Treatments (healthline.com)

   HEALTHINE. 5 Ways to Soothe Those Strange, Vivid Dreams You’re Having [online]. Dostupné z: 5 Ways to Soothe Those Strange, Vivid Dreams You’re Having (healthline.com)

   
  Chronický únavový syndrom – příznaky, projevy a léčba

  Chronický únavový syndrom je problémem, který se nenápadně a zrádně vkrádá do života mnohých z nás. Tento často nepochopený stav se vyznačuje velkým vyčerpáním, které překračuje běžnou únavu a vyžaduje komplexní řešení a pochopení. V současné době, kdy dominuje tlak na rychlost a efektivitu, je více než kdy předtím důležité věnovat pozornost dopadům, které může únavový syndrom mít na životy lidí i na celou společnost. Jak dokážeme úspěšně bojovat s tímto nenápadným nepřítelem? V tomto článku se zaměříme na projevy a příčiny chronického únavového syndromu. V neposlední řadě prozkoumáme strategie, které pomohou lidem s tímto vyčerpávajícím stavem žít plnohodnotný život.

  Chronický unavový syndrom - žena, která je prochází únavou

  Obsah článku

  Příznaky únavového syndromu

  Chronický únavový syndrom je komplexní onemocnění charakterizované extrémní únavou. Tato chronická únava obvykle začíná náhle, bez příčiny, nezlepší se odpočinkem a dokáže člověka vyřadit na celý den z běžných aktivit. Jedná se o hluboké vyčerpání, které významně ovlivňuje každodenní funkčnost jedince. V nejhorších případech onemocnění, pacient není schopen vstát z postele a fungovat. Velmi často pak tento stav končí pracovní neschopností. Kromě hlavního příznaku nekončící únavy jsou popisovány další doprovodné projevy: 

  • Poruchy spánkudlouhodobá nespavost, přerušované spaní, příliš dlouhý spánek, který ale nedobíjí energii. 
  • Bolesti svalů a kloubů
  • Extrémní únava po fyzické nebo mentální aktivitě
  • Zapomínání, problémy s koncentrací a udržením pozornosti
  • Citlivost na světlo, závratě, problémy s regulací teploty těla
  • Bolesti v krku a časté infekce
  • Nauzea a nechuť k jídlu
  • Zimnice a bolesti hlavy z únavy
  • Psychické poruchy – deprese, úzkostná porucha, frustrace, sociální izolace a celková psychická únava.

  Žena, která má bolesti hlavy z chronické únavy, leží v posteli, přikrytá dekou

  Faktory zvyšující riziko vzniku chronického únavového syndromu

  Identifikace faktorů, které zvyšují riziko vzniku chronického únavového syndromu je klíčová k lepšímu pochopení a prevenci tohoto onemocnění. Jedná se o onemocnění, které aktuálně postihuje zhruba 40 tisíc českých pacientů. Výzkumy naznačují, že při vzniku chronické únavy může hrát roli genetika, imunologické faktory a prostředí. Rizikový faktor pro vznik únavového syndromu je fyzické i psychické vyčerpání, stres a málo odpočinku. Psychosomatika hraje klíčovou roli. Výzkumy se také soustředí na spojitost mezi prodělanými infekcemi a chronickým únavovým syndromem. 

  S tímto stavem se nejčastěji potýkají ženy ve středním věku, pravděpodobně kvůli vysokému pracovnímu nasazení ve spojitosti se staráním se o rodinu. Právě kvůli tomu, že se únavový syndrom vyskytuje častěji u žen probíhají výzkumy, zda nehraje roli také vliv pohlavních hormonů. Neméně důležitá je také reakce okolí. Pacienti se často setkávají s odsouzením a nepochopením. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o vážnou nemoc, která vyžaduje léčbu. Podpora a pochopení nejbližších je pro pacienta v tomto případě extrémně důležitá. 

  Kamarádky, které spolu sdílí své problémy a mají spolu důvěru.

  Diagnostika a léčba únavového syndromu

  Diagnostika únavového syndromu není jednoduchá, protože neexistují žádné specifické testy únavy, které by nám tuto poruchu potvrdily. V první řadě je třeba vyloučit jiná zdravotní omezení, jako jsou autoimunitní onemocnění, hormonální nerovnováha, infekční onemocnění a psychologické poruchy. Proces obvykle zahrnuje důkladnou anamnézu zdravotní historie pacienta, fyzikální vyšetření a řadu laboratorních testů, které mají za úkol vyloučit jiné možné příčiny symptomů.

  Léčba chronického únavového syndromu

  Léčba únavového syndromu je komplikovaná a individuální, protože dosud nebyl popsán lék pro toto onemocnění. Hlavním cílem léčby je především zmírnění příznaků a zlepšení kvality života pacienta. Nejčastěji se přistupuje ke kombinaci farmakologických a nefarmakologických metod. Mezi nejčastější metody patří: 

  • Farmakologická léčba – zahrnuje užívání léku na předpis pro úlevu od bolesti, problémů se spánkem a dalšími psychickými poruchami. Jedná se převážně o léčbu symptomů. 

  • Změny životního stylu – nastavení správné spánkové hygieny, stravovacích návyků a cvičení.

  • Kognitivně-behaviorální terapie – pomáhá pacientům zvládat emoční aspekty spojené s onemocněním.

  • Skupinová nebo individuální psychoterapie

  • Alternativní metody – uplatňuje se akupunktura, meditace, jóga nebo fytoterapie

   

   

  Velká skupina nemocných se časem uzdraví sama bez zásahu lékařů. Důležité je si uvědomit, že se opravdu jedná o vážné onemocnění, které může být v rukou odborníka dobře zvládnutelné. Nezbytné je přijmout onemocnění jako fakt, spolupracovat s lékaři a vyhnout se dohadování o možných příčinách. Problémem zůstává výrazný úbytek svalové hmoty při častém odpočívání. Dochází ke snižování výkonnosti a ke stálému pocitu únavy, proto je vhodné aby pacient dodržoval také předepsanou fyzickou činnost a aktivitu nesnižoval na minimum. Pro zvýšení energie je vhodné podporovat imunitní systém pomocí vhodně nastaveného jídelníčku, popřípadě doplňků stravy.

  Je důležité, aby léčba byla prováděna individuálně pod stálým dohledem odborníků. Reakce na léčbu se může u pacientů lišit a často dochází ke změnám léčebného plánu. Spolupráce pacienta s lékaři je klíčová pro nastavení správné strategie. 

  Jak si zvýšit imunitní systém pomocí ovoce

  Prevence únavového syndromu

  Prevence chronického únavového syndromu může být docela výzvou, jelikož nejsou plně pochopeny příčiny tohoto onemocnění. Z tohoto důvodu se klade důraz především na zdravý životní styl a strategie, které mohou snížit riziko rozvoje tohoto syndromu. Mezi preventivní strategie patří: 

   • Pravidelný odpočinek a kvalitní spánek – spánek je klíčový pro obnovu fyzických psychických sil. Správná spánková hygiena může pomoci zlepšit kvalitu spánku. 

   • Nutričně vyvážený jídelníček – racionální strava pomáhá udržovat optimální hladiny energie, podporuje imunitní systém a předchází řadě zdravotních problémů. V našem jídelníčku by neměly chybět žádné makronutrienty, ani vitamíny a minerální látky. 

   • Pravidelná fyzická aktivita – chůze a cvičení podporuje fyzickou a duševní pohodu. Plán cvičení by však měl být zvolen individuálně s respektem k vlastním limitům.

   
  • Techniky zvládání stresových situací – Meditace, jóga, pilates a správné dýchání může pomoci zrelaxovat tělo i mysl. 

  • Prevence infekcí – pravidelné mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi může snížit riziko vzniku infekčních onemocnění, které by mohly přispět k rozvoji chronického únavového syndromu.

  • Doplňky stravy, bylinky a alternativní medicína

  Přestože tyto preventivní kroky nezaručují úplnou prevenci rozvoje únavového syndromu, mohou přispět ke zlepšení fyzické i psychické kondice. Zásady zdravého životního stylu pomáhají předcházet řadě zdravotních omezení a posilují odolnost těla. Jestliže se však objeví příznaky únavového syndromu je třeba vyhledat lékařskou pomoc pro určení správné diagnózy. 

  Chronický únavový syndrom je komplexní a záhadné onemocnění, které má velký vliv na životy jedinců, rodin, ale i společnost. Diagnostika tohoto onemocnění je poměrně náročná, vyžaduje multioborový přístup a hluboké porozumění. Příčina vzniku onemocnění není plně objasněna. Prevence, raná diagnostika a individuálně nastavená léčba hraje klíčovou roli pro zvládnutí nemoci. Pro pacienty je důležité mít pochopení, efektivně s nimi komunikovat a zajistit jim potřebnou podporu pro zvládnutí tohoto zákeřného onemocnění.

  Chronický únavový syndrom jak jej řešit a jeho příčiny

  Nejčastější dotazy k tématu Chronický únavový syndrom

  Jak poznat chronický únavový syndrom? 

  Pro chronický únavový syndrom je typická extrémní únava, která trvá déle než 6 měsíců a nelepší se ani po odpočinku. Mezi další běžné projevy patří psychické problémy, deprese, citová nevyrovnanost, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy a citlivost na světlo. 

  Jak dlouho může únavový syndrom trvat?

  Délka trvání nemoci je vysoce individuální, od několika měsíců po mnoho let. U někoho časem dojde k postupnému zmírnění nebo dokonce vymizení příznaků, zatímco u jiných může být stav trvalý. Protože neexistuje univerzální lék, je důležité správné nastavení managementu symptomů a spolupráce s odborníky. 

  Co dělat při psychickém vyčerpání?

  Základem úspěchu při psychickém vyčerpání je přijetí a pochopení situace. Dopřejte si dostatek odpočinku a kvalitního spánku, který je klíčový pro obnovení fyzických i duševních sil. Zkuste pravidelně meditovat nebo praktikovat jógu. Obklopujte se rodinou, přáteli a lidmi na kterých vám záleží. Nebojte se vyhledat pomoc odborníka, který vám poskytne cenné rady pro zvládnutí situace. Zkuste se věnovat činnostem a koníčkům, které vás naplňují a zlepšují vaši náladu. 

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  MEDICSPARK.CZ. Chronický únavový syndrom: Jaké má příčiny a příznaky? [online]. Dostupné z: Chronický únavový syndrom: Jaké má příčiny a příznaky? + Diagnostika

   HEALTHINE. CFS (Chronic Fatigue Syndrome) [online]. Dostupné z: Chronic Fatigue Syndrome: Causes, Symptoms, and Treatment (healthline.com)

   HEALTHINE. How Is Chronic Fatigue Syndrome Treated? [online]. Dostupné z: Chronic Fatigue Syndrome: Best Ways for Treating This Condition (healthline.com)

   WIKIPEDIA. Chronický únavový syndrom [online]. Dostupné z: Chronický únavový syndrom – Wikipedie (wikipedia.org)

   KLINIKA GHC PRAHA. Diagnostika a léčba chronického únavového syndromu [online]. Dostupné z: Diagnostika a léčba chronického únavového syndromu | Klinika GHC Praha

   

   
  Frustrace

  Temný mrak, který se někdy náhle objeví v naší mysli. Může se vyjevit při každodenních situacích, když se nám nedaří plnit naše očekávání, cíle, nebo v okamžicích, kdy se ocitneme před nepřekonatelnými překážkami. Je to pocit, který nás může dovést k frustrujícímu vyčerpání. Ano, mluvíme o frustraci. Jak se s ní vypořádat a jak pomoci sobě nebo frustrovanému člověku? V článku najdete příčiny frustrace a tipy, jak najít cestu z této smyčky.

  Fustrace a její přičíny, jak si pomoci

  Obsah článku

  Co je to frustrace a proč nás může dostat na pokraj šílenství

  Frustrace je velmi složitý emocionální stav, který může ovlivnit naše pocity, myšlení a chování. Tento pocit vzniká, když se setkáme s překážkami nebo situacemi, které nám brání dosáhnout naše cíle, souviset může i s uspokojováním našich potřeb. Frustrace také může být spojena s nepochopení ve vztazích nebo pocitem beznaděje při řešení obtížných situací.

  Když člověk zažije frustraci, může se cítit nespokojený, podrážděný nebo zmatený. Tento pocit může být doprovázen různými emocemi, jako je hněv, smutek, úzkost nebo zoufalství. Frustrace může mít negativní dopad na naši psychickou i fyzickou pohodu, ať už se jedná o krátkodobý nebo dlouhodobý stres. 

  Frustrace jsou normální a přirozenou reakcí na obtížné situace, jiné mohou být iracionální nebo nepřiměřené. Důležité je umět rozpoznat příčiny frustrace a hledat způsoby, jak s ní pracovat a řešit ji.

  Frustrace vs. deprivace: Rozdíly a vliv na naši psychiku

  Může se zdát, že frustrace a deprivace mají mnoho společného, ale ve skutečnosti to jsou dva odlišné pocity. Pojďme se podívat na to, jak se tyto dva pojmy liší a jak mohou ovlivnit naši psychiku.

  Frustrace se obvykle týká pocitu nespokojenosti z něčeho, co se nám nedaří, deprivace je zaměřena spíše na nedostatek nebo zbavení se něčeho důležitého, co potřebujeme k životu.

  Rozdíly mezi těmito dvěma stavy mohou ovlivnit, jak se cítíme a jak reagujeme na určité situace. Například pocit frustrace z nerealizovaných cílů může vést k pocitu beznaděje, zatímco deprivace z nedostatku základních potřeb, mezi které patří:

  • Nedostatek jídla
  • Nedostatek spánku
  • Ztráta sociálního kontaktu

   Jídlo, které jse důležité, aby se člověk nedostal do frustrace

  Spojení stresu a frustrace, když tlak překročíme

  Frustrace a stres jsou často vzájemně propojeny. Stres může mít různé podoby od krátkodobých období intenzivního tlaku po dlouhodobé období. Krátkodobý stres je často spojen se situacemi, zvládání a řešení komplikovaných situací a problémů. Chronický stres trvá delší dobu a může být způsoben opakovanými nepříjemnými situacemi .

  TIP: Napsali jsme pro vás článek, kde se dozvíte jak se zbavit stresu a překonat složité životní situace.

  Jak rozpoznat pocity frustrovaného člověka 

  Jak poznat, že jste vy nebo někdo frustrovaný? Představte si, že procházíte kolem kolegy a zdá se, že dnes není ve své obvyklé náladě. Podíváme se na několik typických signálů, které nám pomohou naznačit, že si někdo prochází touto nepříjemnou emocí.

  • Podrážděnost a nervozita – Frustrovaná osoba může být snadno podrážděná nebo nervózní. Může reagovat přehnaně na drobné problémy nebo se zdát neklidná a nesvá.

  • Ztráta motivace  Pokud člověk ztrácí motivaci a zájem o své běžné aktivity, může to být známka frustrace. Nedostatek motivace může být způsoben pocitem beznaděje nebo únavy z neúspěchu.

   Agresivní manažer, který je velmi naštvaný

  • Pocit beznaděje a zoufalství – S pocity frustrace se člověk může cítit bezmocný nebo bezradný. Může se zdát, že ztratil víru v to, že bude situace lepší, což může vést k pocitu beznaděje.

  • Agresivita  Frustrovaná osoba může reagovat na situace nebo problémy s větší agresivitou než obvykle. Může se zdát, že má menší trpělivost nebo že se snadno rozčiluje.

  • Sarkasmus nebo kritika – Někdy lidé vyjadřují svou frustraci prostřednictvím sarkastických poznámek nebo kritiky. Mohou se zdát cyničtí nebo pesimističtí k okolnímu světu.

  Když vidíte někoho kdo si prochází těmito pocity, může to být příležitost nabídnout mu podporu a porozumění. Je důležité být citlivý k emocionálním potřebám druhým a poskytnout jim prostor k vyjádření svých pocitů. Někdy může být neobvyklá nálada způsobena jednoduše tím, že každý člověk má své dobré a špatné dny, a nemusí se vždy jednat o frustraci. 

  Jak si vybudovat frustrační toleranci 

  Vybudování frustrační tolerance je klíčem k psychické odolnosti a lepšímu zvládání obtížných situací. Tato schopnost nám umožňuje lépe se vyrovnávat s nepříjemnými emocemi a stresovými situacemi. Ale jak můžeme tuto frustrační toleranci vybudovat?

  Emoční inteligence 

  Emoční inteligence hraje klíčovou roli ve vybudování frustrační tolerance. Porozumění svým emocím a schopnost je efektivně regulovat je základem pro zvládání frustrace. Naučte se rozpoznávat své pocity a reagovat na ně zdravým způsobem. 

  Zaměřte se na pozitivní myšlenky

  Pozitivní myšlení je dalším důležitým prvkem při budování frustrační tolerance. Pokuste se hledat pozitivní stránky v obtížných situacích a vyhýbat se negativnímu myšlení. 

  Žena v práci, která si prochází stresem a frustrací, medituje

  Trpělivost 

  Vlastnost, která je klíčovým prvkem v mnoho situacích. Naučte se vytrvat v obtížných situacích a hledejte dlouhodobá řešení, místo abyste spadli do impulzivních reakcí. 

  Podpora od rodiny, přátel, rodiny 

  Mluvte o svých pocitech s přáteli, rodinou nebo terapeutem. Získání názoru a náhledu od ostatních může být podporující a může nám poskytnout nové nápady k řešení situace.

  Jelikož frustrace je v překladu stres, můžete využít různé techniky jako je: hluboké dýchání, meditace nebo cvičení. 

  TIP: Vyzkoušejte naši novinku voděrozpustné kapky CBD, které pomohou ulevit od napětí a stresu. Kapky poskytují velmi rychlou úlevu a vstřebatelnost od psychické i fyzické únavy.

   

   

  Sexuální frustrace a neuspokojené potřeby

  Sexuální frustrace je přirozenou reakcí mnoha lidí. Odkazuje na nerovnováhu mezi sexuální touhou člověka a jejich realitou. Sexuální frustrace se může objevit u kohokoliv u koho sexuální vzrušení není doprovázeno dostatečným vzrušením nebo aktivitou. Nenechte se zmást sexuální frustrace může být i u člověka, který nezažívá sexuální touhu a přitažlivost k druhé osobě. Situace provázené frustrací nás mohou vést k napětí a tlaku.

  Pocity spojené se sexuální frustrací

  Příčiny, které souvisí se sexuálního frustrací se mohou lišit a každý člověk může pociťovat jiné symptomy. Mezi běžné faktory, které přispívají ke vzniku frustrace spojené se sexem, patří: 

  • Podrážděnost, neklid a nervozita
  • Menší sebevědomí nebo menší zájem o sex
  • Snížená frekvence sexu či masturbace
  • Nesplněná sexuální očekávání od partnera
  • Pocit stresu nebo únavy, který brání v sexuální aktivitě
  • Časté hádky s partnerem ohledně sexuálního života
  • Nezdravý způsob život, přejídání se nebo nadměrná konzumace alkoholu
  • Intenzivní sledování pornografického obsahu


  Sexuální frustrace ve vztahu

  5 tipů, jak se vypořádat se sexuální frustrací 

  Existuje několik jednoduchých a účinných způsobů jak se s ní vypořádat:

  1. Komunikujte  Otevřená komunikace s partnerem je základem. Mluvte o svých potřebách, přáních a obavách ohledně sexuálního života. 

  2. Sebeuvědomění  Zkuste pochopit, co přesně vás frustruje a proč. Bude užitečné zaznamenat své pocity a myšlenky do deníku.

  3. Pečujte o sebe – Nezanedbávejte péči o své fyzické a duševní zdraví. Najděte čas na relaxaci a odpočinek. 

  4. Experimentujte – Buďte otevření novým způsobům uspokojení sexuálních potřeb. Nebojte se zkoušet nové techniky, fantazie nebo pomůcky.

  5. Vyhledejte odbornou pomoc - Pokud se sexuální frustrace stává chronickou nebo silně ovlivňuje váš život, neváhejte vyhledat podporu od sexuálního terapeuta nebo psychologa.

   

   

  Každý člověk je jedinečný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat na druhého. Buďte trpělivý sami se sebou a s partnerem. Vždy je možné najít cestu ke zdravému a spokojenému životu

  Pamatujte, že frustrace je součástí našich lidských životů a není možné ji úplně vyhnout. Nicméně, jak jsme ukázali, existují různé způsoby, jak lépe zvládat frustraci a minimalizovat její negativní dopady na naše životy. Nezůstávejte v této emoci sami a aktivně hledejte způsoby, jak s ní pracovat. Ať už to znamená hledání podpory od blízkých osob nebo hledání nových způsobů a technik, které nám pomohou ulevit. Každý z nás má sílu překonat frustraci a využít ji jako příležitost k osobnímu růstu a rozvoji. 

  Terapie u psycholgoa frustrace

  Časté dotazy k tématu frustrace

  Mohu předejít neustálé frustraci v pracovním prostředí?

  Prevence neustálé frustrace v pracovním prostředí může zahrnovat stanovení jasných cílů, efektivní řízení času, komunikaci s nadřízenými ohledně případných problémů a hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Důležité je také vytvářet prostředí, které podporuje spolupráci, otevřenou komunikaci a řešení konfliktů.

  Přináší frustrace i pozitivní aspekty? 

  I když se frustrace často vnímá jako negativní emocionální stav, může mít také pozitivní aspekty. Například může být motivující a vést k hledání nových řešení nebo inovativních myšlenek. Důležité je však umět správně řídit frustraci a využít ji jako zdroj inspirace k růstu a rozvoji.

  Jak může terapie pomoci s řešením frustrace?

  Terapie může pomoci lépe porozumět frustraci, identifikovat příčiny a naučit se zvládat a poznat emocionální reakci efektivněji. Terapeutické metody se mohou zaměřovat na změnu myšlenkových vzorců a chování spojených s frustrací, nebo techniky relaxace které pomáhají snižovat stres a zlepšovat emoční stránku.

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  WIKIPEDIA. Frustration [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Frustration

  AMERICAN PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION. Stress and sleep [online]. Dostupné z: https://www.apa.org/news/press/releases/stress/2013/sleep

  UNIVERSITY OF MICHIGAN. Frustration and Anger [online].  Dostupné z: https://www.uofmhealth.org/health-library/aa129092

  PSYCHOLOGY. The Key to Coping With Frustration [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/flex-your-feelings/202208/the-key-coping-frustration

   

   
  Mluvení ze spaní

  Stává se vám, že večer uleháte ke spánku s očekáváním klidné noci, ale ráno se od svého partnera dozvídáte, že jste celou noc s někým vedli aktivní rozhovor? Mluvení ze spaní, neboli somnilogie, je běžný jev, se kterým se během svého života setkal téměř každý. Velmi často se s tímto fenoménem setkáváme u dětí. Malí spáči mnohdy ráno vůbec nic netuší. Mluvení ze spaní je téma, které vyvolává zvědavost a často také úsměv na tváři. Co vlastně stojí za mluvením ze spaní, dá se ovlivnit jeho četnost a jaká je jeho léčba? Objevte s námi, jak tento běžný, ale málo pochopený jev ovlivňuje vaše noci.

  Žena, která spí a mluví ze spaní

   

  Obsah článku

  Co to je mluvení ze spaní?

  Mluvení ze spaní se řadí mezi spánkové poruchy, při kterém lidé mluví během spánku, aniž by si toho byli vědomi. Často se jedná o jednoduchá slova nebo zvuky, kterým není rozumět. Někteří jedinci však dokáží během spánku tvořit složité věty nebo vést rozhovory. Spánkové cykly se dělí na dvě hlavní části: NREM a REM. Většina spánkových poruch se objevuje pouze v jedné z těchto částí. S mluvením ze spaní se setkáváme v kterékoliv fázi spánku, nejčastěji se však vyskytuje během fáze lehkého spaní

  Mluvení ze spaní není samo o sobě nebezpečné, častěji bývá spíše zábavné. U většiny lidí jde pouze o krátkodobý jev. Pokud ovšem hovoříte ze spaní často a ovlivňuje to kvalitu nejen vašeho spánku, měli byste se na to zaměřit. Mluvení ze spaní může souviset s dalšími spánkovými poruchami nebo značit hlubší zdravotní problémy. Pokud si nejste jisti, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. 

  Jaké jsou nejčastější příčiny mluvení ze spaní? 

  Přesná příčina mluvení ze spaní není známa, avšak existují určité spouštěče, které mohou tento jev vyvolávat. Mezi nejčastější příčiny patří: 

  • Genetika
  • Stres a úzkost
  • Nedostatek spánku
  • Infekční onemocnění a horečka
  • Léky
  • Alkohol
  • Spánkové poruchy
  • Psychické poruchy

  Mějte na paměti, že samotné mluvení ze spaní je většinou neškodné, ale pokud je doprovázeno dalšími příznaky, může být ku prospěchu vyhledání lékařské pomoci.

  Žena, která je unavená kvůli nedostatečnému spánku

  Je mluvení ze spaní běžné? 

  Mluvení ze spaní je normální stav, který obvykle nevyžaduje žádnou léčbu. Jedná se o jednu z nejčastějších spánkových poruch, která se vyskytuje napříč věkovými kategoriemi, od dětí až po dospělé. Studie ukazují, že každý člověk se během svého života alespoň jednou se somnilogií setká, i když frekvence a intenzita se může výrazně lišit. Tento jev pozorujeme častěji u dětí, což pravděpodobně souvisí s vývojem mozku a spánkovými cykly. 

  Většina epizod mluvení ze spaní je krátká a dočasná, ale vyskytují se také případy s větší četností. Tato porucha může být rušivá spíše pro druhé, mluvící si obvykle ráno po probuzení nic nepamatuje. 

  Děti, které často mluví ze spaní

  Mluvení ze spaní - léčba

  I když se nejedná o léčbu jako takovou, existují určité tipy, které pomáhají snižovat frekvenci somnilogie. Spousta případů časem sama odezní, zejména u dětí. Většina nežádoucích spánkových projevů je způsobena narušeným spánkovým režimem. Skvělou strategií pro klidný spánek je dodržování pravidel správné spánkové hygieny. Existuje několik dílčích tipů, které pomohou snížit frekvenci mluvení ze spaní:

  • Pravidelný spánkový režim Snažte se každý den dodržovat stejný čas spánku a vstávání, aby si vaše tělo zvyklo na stabilní rytmus.
    
  • Příjemné prostředí pro spánek Udržujte ložnici tichou, tmavou a vyvětranou. Ideální teplota na spánek je od 18°C do 20°C. Pokud je vám to příjemné volte bílý šum nebo relaxační hudbu.

  • Omezení stresových situací Před spaním praktikujte relaxační techniky, které pomohou tělu se příjemně uvolnit. Můžete zkusit meditaci, jógu, lehké protahování nebo četbu.

  • Vyhýbání se stimulačním prostředkům před spaním Vyhněte se kofeinu, alkoholu a konzumaci těžkých jídel bezprostředně před spaním. 

  • Omezení elektronických zařízení Vystavení modrému světlu z telefonů, tabletů a počítačů může narušit produkci melatoninu - hormonu, který reguluje spánkové cykly. Nejlepším řešením je ponechání elektronických zařízení mimo ložnici. 

  • Zdravý životní styl Pravidelný pohyb a racionální strava podporuje klidný spánek bez rušivých elementů. Každodenní vystavení se dennímu světlu zlepšuje spánkové cykly.

  • Bylinky a přírodní alternativy pro lepší spánek
  • Zapisování myšlenek před spaním Tato technika vám může pomoc uvolnit se a neodkladné věci odložit do diáře nebo na kus papíru. 

  TIP: Rozmíchejte náš červený kratom – spánek ve vašem oblíbeném džusu před tím, než půjdete do postele a užijte si ničím nerušený spánek.

   

   

  Jestliže se naučíte dodržovat pravidla spánkové hygieny, nejenže se vám zlepší spánek, ale také si perfektně odpočinete od každodenního stresu a povinností. Optimální spánkové návyky a prostředí napomáhají k dosažení hlubšího spánku a snadnějšího usínání. Pokud i po zavedení těchto změn do vašeho životního stylu nepomáhá snížit intenzitu mluvení ze spaní a vás to stále omezuje, vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař nebo odborník na spánek může doporučit další techniky, které vám pomohou se během spánku více uvolnit. Specialista na spánek může navrhnout individuální terapie, které se zaměřují na změnu spánkových návyků a snížení stresu. 

  TIP: Pokud si nejste jistí četností epizod, zkuste vyzrát na mluvení ze spaní pomocí mobilní aplikace. Existuje mnoho aplikací, které mapují lidský spánek a mohou také během noci nahrávat váš mluvený projev. 

  Žena, která je unavená leží v posteli a odsouvá budík

  Jak se vyspat, když partner mluví ze spaní? 

  Pokud si potřebujete odpočinout, ale váš partner často mluví ze spaní, existuje několik strategií, které vám s tímto problémem mohou pomoci: 

  • Špunty do uší Mohou být efektivním prostředkem na snížení hluku.
  • Bílý šum Relaxační zvuky dokáží přehlušit další okolní rušivé elementy. 
  • Dočasně oddělené spací prostředí Pokud vám diskuze, kterou vede váš partner během spánku brání se pořádně vyspat, zkuste si dočasně odpočinout v jiné místnosti.
  • Komunikace Otevřená diskuze ohledně mluvení ze spaní vám může pomoci najít společné řešení. 

  Myslete na to, že i když je mluvení ze spaní rušivé, je to běžný a většinou krátkodobý jev. Pochopení, komunikace a spolupráce vám pomohou se s touto výzvou vypořádat. 

   

  Pokud vás nebo vaše blízké obtěžuje mluvení ze spaní, nepodléhejte panice. Myslete na to, že jde o běžnou a většinou neškodnou spánkovou poruchu, která bývá pouze dočasná. Somnilogie může postihnout každého bez ohledu na věk a zdravotní stav. Příčina není dosud objasněna, avšak existují faktory, které mohou tento jev vyvolávat. Léčba mluvení ze spaní většinou není nutná, ale existují strategie, které můžete podniknout, abyste minimalizovali jeho výskyt. Dodržujte  spánkovou hygienu, omezte stres a zaměřte se na vytvoření klidného prostředí pro ničím nerušený spánek. 

  Muž, který mluví ze spaní a žena nemůže spát

  Časté dotazy na téma mluvení ze spaní

  Mělo by mě mluvení ze spaní nějak znepokojovat?

  Mluvení ze spaní je běžné a obvykle neškodné. Pokud k němu dochází často nebo je spojeno s jinou spánkovou poruchou, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

  Může mluvení ze spaní odhalovat skryté přání nebo touhy?

  Žádné důkazy neexistují o tom, že by mluvení ze spaní odhalovalo skryté myšlenky nebo touhy. Slova nebo věty jsou většinou nesouvislé, bez většího významu a mluvčí si na ně ráno po probuzení nepamatuje. 

  Může mít mluvení ze spaní vliv na kvalitu spánku?

  Mluvení obvykle kvalitu spánku neovlivňuje, ale pokud je spojeno s dalšími spánkovými poruchami, může se jednat o problém. Pokud vás nebo někoho ve vašem okolí mluvení ze spaní ruší, měli byste váš stav konzultovat s lékařem.

  Sdělení v tomto článku je pouze informativní a určeno ke vzdělávacím účelům. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy nebo jiné potíže, měli byste váš zdravotní stav konzultovat s lékařem nebo jiným odborníkem.

  Zdroje:

  HEALTHINE. Everything You Should Know About Sleep Talking [online]. Dostupné z: Sleep Talking: Causes, Treatment, and More (healthline.com)

   HEALTHINE. 10 Healthy Sleep Hygiene Habits [online]. Dostupné z: Sleep Hygiene Explained and 10 Tips for Better Sleep (healthline.com)

   ISPANEK. Mluvení ze spaní - příčiny, příznaky, léčba [online]. Dostupné z: Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba | iSpanek

  ORTOPEDICKÉ  MATRACE. Mluvíte ze snu? Poznejte příčinu a vyspěte se bez zbytečných řečí [online]. Dostupné z: Mluvíte ze snu? Poznejte příčinu | Ortopedické Matrace (ortopedicke-matrace.cz)